Tēva vārda lietošanu latviešu valodā normatīvie akti neparedz

J
jautā:
25. aprīlī, 2013
Marika

Labdien! Vai ir kāds likums, kas apraksts cilvēka vārda un uzvārda jautājumu? It sevišķi situācijā, kad vārdam un uzvārdam (Latvijas pilsonis, latvietis šajā gadījumā) tiek piemērots klāt tēva vārds, kā to dara Krievijā? Vai tas mums šeit ir likumīgi, ja darba devējs ir no Krievijas un piemēro man, latvietim, tēva vārdu sertifikātos un ikdienas darba ritmā? Ļoti ceru uz atbildi. Paldies jau iepriekš.

A
atbild:
10. maijā, 2013
Tieslietu ministrija
Inga Upīte, Dzimtsarakstu departamenta Dzimtsarakstu nodaļas vadītāja

Valsts valodas likuma 19.panta trešajā daļā noteikts, ka Ministru kabinets reglamentē vārdu un uzvārdu rakstību un identifikāciju, kā arī citu valodu personvārdu rakstību un lietošanu latviešu valodā.

 Ministru kabinets ir izdevis noteikumus Nr.114 „Noteikumi par personvārdu rakstību un lietošanu latviešu valodā, kā arī to identifikāciju”, kuru mērķis ir nodrošināt personvārda rakstības atbilstību latviešu valodas normām un aizsargāt personu pret nepamatotu tās vārda un uzvārda pārveidošanu.

Šo noteikumu 4.punkts skaidri noteic, ka latviešu valodā oficiālo personvārdu sistēmu veido vārdi un uzvārdi. Latviešu valodā lieto vispirms vārdu, pēc tam uzvārdu.

Tātad – tēva vārda norādīšanu līdzās personas vārdam un uzvārdam Latvijas normatīvie akti neparedz.