Par žoga uzstādīšanas izmaksām īpašnieki vienojas savā starpā

J
jautā:
05. decembrī, 2020
Nataļja

Gribam izbūvēt žogu starp īpašumiem. Vienam īpašumam ir viens īpašnieks, otrs īpašums ir daudzdzīvokļu māja (8 dzīvokļu īpašnieki). Kā jādala žoga uzstādīšanas izmaksas? 50:50 starp īpašumiem? Vai starp visiem īpašniekiem vienādi?

A
atbild:
09. decembrī, 2020
Olga Lauva
juriste

Normatīvie akti neregulē to, kā starp nekustamā īpašuma īpašniekiem jāsadala žoga uzstādīšanas izmaksas. Tiem savā starpā patstāvīgi jāvienojas par žoga izdevumu segšanas proporcionalitāti un cenu. Šādu vienošanos par izmaksām īpašnieki var slēgt arī rakstiskā formā, lai vēlāk nerastos domstarpības. Jāņem vērā, ka normatīvie akti un katra pašvaldība nosaka savu pašvaldības teritorijas plānojumu, tā saucamos teritorijas izmantošanas un apbūves noteikumus, kas patstāvīgi un detalizēti nosaka žogu un prettrokšņu sienas prasības. Piemēram, daudzstāvu dzīvojamo namu kvartālos zemes vienības nožogošana atļauta gadījumos, ja teritorijai ir izstrādāts un spēkā stājies detālplānojums, kurā noteiktas prasības žoga ierīkošanai, kā arī ja netiek ierobežota transporta un gājēju plūsma. Tāpat noteikumos ir skaidrotas ielas sarkano līniju, apbūves noteikumu u. c. prasības, kas jāņem vērā, ierīkojot žogu.