Vai īpašumtiesības pēc radinieka nāves pāriet automātiski

J
jautā:
15. oktobrī, 2020
Anna

Labdien. Dzīvoklis piederēja vīra tēvam (tēvs nomira), bet dzīvoklī jau sen dzīvo vīra tēva vecvecāki, tas viss ir labi, vai pēc likuma dzīvoklis automātiski pāriet dēla īpašumā? Vīra tēvam ir māsa, bet viņa nebija īpašniece, vai arī tēva vecāki var rīkoties ar šo dzīvokli tālāk – piemēram, pārrakstīt to savai meita, nevis mazdēlam?

A
atbild:
23. novembrī, 2020
Latvijas Zvērinātu notāru padome
Agnese Stalberte Švarca, zvērināta notāre

Mantošanas procesā nekas nenotiek automātiski. Personai, kura vēlas mantot, ir jāizsaka griba pieņemt mantojumu.

Mantojot pēc likuma, mantinieki ir laulātais, radinieki un adoptētie. Radinieku mantošanas kārtību nosaka likumisko mantinieku šķiras. Izšķir četras likumisko mantinieku šķiras:

  • Pēc pakāpes tuvākie mantojuma atstājēja lejupējie, starp kuriem nav citu lejupējo, kuriem būtu tiesības mantot;
  • Pēc pakāpes tuvākie mantojuma atstājēja augšupējie, īstie brāļi un māsas, un pirms mantojuma atstājēja mirušo brāļu un māsu bērni;
  • Mantojuma atstājēja pusbrāļi, pusmāsas un pirms mantojuma atstājēja mirušo pusbrāļu, pusmāsu bērni;
  • Pēc pakāpes tuvākie sānu radinieki, neizšķirot pilnīgo radniecību no nepilnīgās.

Laulātais manto kopā ar pirmās, otrās, trešās šķiras mantiniekiem. Tālākas šķiras radinieks netiks apstiprināts par mantinieku, ja gribu pieņemt mantojumu būs izteicis tuvākas šķiras mantinieks.

Pieņemot, ka šajā situācijā radinieku uzskaitījums ir pilnīgs, pats tuvākais mantojuma atstājēja mantinieks ir dēls.

Ja mantojuma atstājēja dēls vēlas pieņemt mantojumu, viņam ir jādodas pie zvērināta notāra tās apgabaltiesas teritorijā, kurā bija mirušā deklarētā dzīvesvieta, un jāizsaka griba pieņemt mantojumu. Vadoties no mantinieku loka, zvērināts notārs pēc mantojuma pieņemšanas termiņa beigām apstiprina mantinieku, izdodot mantojuma apliecību.

            Pēc mantojuma apliecības saņemšanas mantiniekam savas īpašuma tiesības ir jāreģistrē zemesgrāmatā. Par nekustamā īpašuma īpašnieku uzskatāma persona, kuras īpašuma tiesības ir reģistrētas zemesgrāmatā. Attiecīgi ar nekustamo īpašumu var rīkoties tikai persona, kura savas īpašuma tiesības ir reģistrējusi zemesgrāmatā.