Lasīšanai: 1 minūte

Galvojums un mantinieki

J
jautā:
01. aprīlī, 2013
Dainis Lerhs

Esmu galvojis par citas personas kredītu (galvinieks). Vai pēc manas nāves kreditors var vērst piedziņu pret maniem mantiniekiem? Ja var, kāds likuma pants to nosaka? Manā saprašanā galvojums ir personiskā tiesība.

A
atbild:
04. aprīlī, 2013
Lolita Lūse
LV portāls

Civillikuma 382.pantā noteikts, ka mantojums ir kopība, kurā ietilpst visa kustamā un nekustamā manta, kā arī citiem atdodamās tiesības un saistības, kas mirušajam piederējušas viņa patiesās vai tiesiski pieņemamās nāves laikā. Savukārt Civillikuma 705.pants nosaka, ka ar mantojuma iegūšanu uz mantiniekiem pāriet, līdz ar mantojuma atstājēja tiesībām, arī visas viņa saistības, izņemot personiskās.

Galvojums pats par sevi var būt uzskatāms par personisku saistību, kas nepāriet uz mantiniekiem.

Zvērināta notāre Ilona Ķibilde skaidro: „Ja galvinieka nāves brīdī nav iestājies pienākums maksāt kreditoram, tad šo saistību mantinieki nemanto, bet, ja kreditora prasījums jau bijis, tad gan var to prasīt arī no mantiniekiem. Bet šajā jautājumā nav viennozīmīgas atbildes.”