TĒMA: Tieslietas

Kā nodibināt atsevišķu aizgādību pār bērnu

J
jautā:
08. oktobrī, 2020
Lelde

Labdien! Situācija: pirms diviem gadiem šķirta laulība pie notāra. Tika noteikts, ka abi vecāki veic aizgādību par trim laulībā dzimušajiem bērniem, bērnu dzīvesvieta ir noteikta pie mātes, un ikdienas aprūpi veic māte. Pēc šiem diviem gadiem tēvs neiesaistās procesos, kas saistīti ar bērnu aizgādību: ne veselības jautājumos, ne izglītības. Ar bērniem tiekas vien dažas dienas mēnesī, pavadot 5–8 stundas ar viņiem. Nācis klajā fakts, ka tēvam ir bijusi vai ir invaliditāte, kuru ir slēpis pirms laulības un laulības laikā. Sadzīviskie apstākļi un ikdienas situācijas parādījušas, ka tēvs nespēj pieņemt loģiski pamatotus un uz bērnu interesēm balstītus lēmumus un adekvāti rīkoties, lai neietekmētu bērnu psiholoģisko stabilitāti. Tēvs piekrita mediācijai, pēc trešās reizes to vairs neapmeklē. Uz nozīmēto smilšu terapiju bērnam neierodas. Pats pie terapeita vērsties nevēlas, jo viss esot lieliski, lai ārstējas tie, kas slimi. Ja māte vēlas tiesā iesniegt prasību par vienpusēju atsevišķu aizgādību, balstoties uz šo tēva nestabilo psiholoģisko stāvokli un mentālajām problēmām, kas mātei jādara un kādi pasākumi jāveic, lai panāktu tēva garīgās veselības pārbaudi un spriestspējas analīzi? Paldies!

A
atbild:
06. novembrī, 2020
Marika Mure
juriste

Lai iegūtu personas garīgās veselības raksturojumu, nepieciešams speciālista atzinums. Situācijā, kurā jautājums skar aizgādību pār bērnu un pastāv vecāku domstarpības, tā risināma ar bāriņtiesas vai tiesas starpniecību. Bāriņtiesa ir institūcija, kas ir tiesīga izšķirt vecāku domstarpības aizgādības jautājumos, kā arī pieņemt lēmumu (Bāriņtiesu likuma 19. panta otrā daļa). Bāriņtiesai saskaņā ar Bāriņtiesu likuma 16. panta 7. punktu ir tiesības lūgt psihologu veikt personas vai ģimenes psiholoģisko izpēti un saņemt psihologa atzinumu par izpētes rezultātiem. Savukārt tiesa atbilstoši Civilprocesa likuma 244.9 panta otrajā daļā noteiktajam strīdos par aizgādības tiesībām pēc savas iniciatīvas vai lietas dalībnieka lūguma pieprasa attiecīgās bāriņtiesas atzinumu [..]. Ņemot vērā, ka jūsu situācijas risinājums, ceļot prasību tiesā, nebūs iespējams bez bāriņtiesas klātbūtnes un vērtējuma, jūs primāri varat vērsties bāriņtiesā.