TĒMA: Tieslietas

Pilnvarojuma līguma spēkā esamība

J
jautā:
02. septembrī, 2020
Romāns

Vai pilnvarojuma līgums ir spēkā, ja pilnvarotājs – uzņēmums – ir likvidēts?

A
atbild:
07. septembrī, 2020
Olga Lauva
juriste

Lai detalizētāk jums sniegtu atbildi uz jautājumu, būtu nepieciešams iepazīties ar konkrēto pilnvarojuma līgumu, tā sekām, tiesību un saistību pārņemšanu.

Saskaņā ar Civillikuma 2289. pantu ar pilnvarojuma līgumu viena puse (pilnvarnieks, uzdevuma ņēmējs) uzņemas izpildīt otrai (pilnvaras devējam, pilnvarotājam, uzdevuma devējam) zināmu uzdevumu, bet pilnvaras devējs apņemas pilnvarnieka rīcību atzīt sev par saistošu.

Saskaņā ar Civillikuma 2312. pantu pilnvarojuma līgums izbeidzas:

1) ar savstarpēju vienošanos;

2) ar dotā uzdevuma nobeigšanu;

3) kad pilnvarotājs atsauc savu pilnvarojumu;

4) kad pilnvarnieks uzteic pilnvarojumu;

5) ar vienas vai otras puses nāvi;

6) kad notecējis pilnvarojuma laiks.

Kapitālsabiedrību darbības izbeigšanas un likvidācijas tiesiskais pamats un kārtība ir noteikta dažādos likumos. Svarīgākie no tiem ir Komerclikums, likums “Par nodokļiem un nodevām”, kā arī Maksātnespējas likums.

Ja kapitālsabiedrība darbību izbeidz, tad notiek tā likvidācija. Pēc likvidācijas kapitālsabiedrības mantai mainās īpašnieks – tā pāriet akcionāriem vai daļu īpašniekiem. Likvidācija uzskatāma par pabeigtu, kad sabiedrība ir izslēgta no komercreģistra. Teorētiski, ja komercsabiedrība ir likvidēta un juridiskā persona ir beigusi pastāvēt, arī konkrētais pilnvarojums ir zaudējis savu spēku, ja pilnvarojuma līgumā nav noteikts citādi.