Kur uzzināt par ģimenes pabalstiem pēc atgriešanās Latvijā

J
jautā:
05. jūnijā, 2020
Anna

Dzīvoju Vācijā 6 gadus, un šogad ar dēlu (3 gadi) atgriežamies Latvijā, vīrs paliek uz laiku vēl strādāt Vācijā. Esmu stāvoklī. Vai Latvijā man kaut kas pienāksies sakarā ar grūtniecību, dekrētu, mātes naudu? Latvijā neesmu oficiāli strādājusi vispār, tikai Vācijā. Kur jāvēršas?

A
atbild:
25. jūnijā, 2020
Lidija Dārziņa
LV portāls

Eiropas Savienības valstīs atbalsta kopums ģimenēm ir atšķirīgs – pārrobežu maksājumu regulās noteiktais attiecas uz daļu, bet ne uz visiem pabalstiem, kādus ģimenei piešķir valstis atbilstoši saviem nacionālajiem likumiem. Ja ģimenes locekļi dzīvo un strādā dažādās valstīs, tad to, kura valsts, kādos gadījumos un kam maksā ģimenes pabalstus, nosaka valstu sociālās drošības iestādes (jeb kompetentās iestādes). Latvijā kompetentā iestāde ir Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA).

Par ģimenes pabalstu izmaksu primāri atbildīga ir vecāka nodarbinātības valsts. Tas nozīmē, ka darba ņēmējam vai pašnodarbinātajam ir tiesības saņemt ģimenes pabalstus no nodarbinātības valsts par saviem ģimenes locekļiem arī tad, ja tie dzīvo citā dalībvalstī.

Lai noskaidrotu ģimenes tiesības šajā situācijā,  jāvēršas Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā.

Pamatinformācija par ģimenes pabalstiem pēc atgriešanās Latvijā ir apkopota VSAA mājaslapā.