TĒMA: Tieslietas

Ja nevar vienoties, jāceļ prasība tiesā

J
jautā:
05. aprīlī, 2020
NIKOLAJS

Tiek strādāts pie privātpersonas, un pēc darba izpildes persona atsakās izmaksāt norunāto atalgojumu (summa virs 1500 eiro). Kā var piedzīt naudu? Ir liecinieki, un cietušas vairākas personas. Paldies!

A
atbild:
06. maijā, 2020
Elīna Kurme
juriste

Ja civiltiesisku strīdu neizdodas atrisināt, pusēm vienojoties, ceļama prasība tiesā. Civilprocesa likums pieļauj procesuālo līdzdalību, proti, prasību var celt arī vairāki prasītāji pret vienu atbildētāju.

Atbilstoši Civilprocesa likuma 26. panta pirmajai daļai prasību pret fizisko personu ceļ tiesā pēc tās deklarētās dzīvesvietas. Konkrētai adresei piekritīgo tiesu varat noskaidrot tiesu meklētājā, kas pieejams Latvijas tiesu portālā.

Prasību ceļ, iesniedzot tiesā rakstveida prasības pieteikumu. Ja galvenais parāds prasības iesniegšanas dienā nepārsniedz 2500 eiro, tiesnesis saskaņā ar Civilprocesa likuma 250.19 panta otrās daļas pirmo teikumu uz rakstveida prasības pieteikuma pamata ierosina vienkāršotās procedūras lietu. Prasības pieteikums vienkāršotajā procedūrā noformējams atbilstoši Ministru kabineta 2018. gada 29. maija noteikumu Nr. 305 “Noteikumi par vienkāršotajā procedūrā izmantojamām veidlapām” 1. pielikumam.

Prasībās par darba samaksas piedziņu prasītājs atbilstoši Civilprocesa likuma 43. panta pirmās daļas 1. punktam ir atbrīvots no tiesas izdevumu samaksas valsts ienākumos.