Lasīšanai: 1 minūte

Vai tuviniekiem ir jāuzņemas mirušā parādsaistības

J
jautā:
10. martā, 2020
Irēna

Vai ātro kredītu ņēmēja nāves gadījumā tuviniekiem ir jāatmaksā viņa parādi, ja viņi nav bijuši galvotāji un nav pat zinājuši, ka ir paņemti kredīti?

A
atbild:
09. aprīlī, 2020
Elīna Kurme
juriste

Ja mantojuma atstājēja tuvinieks ir izteicis gribu pieņemt mantojumu, atbilstoši Civillikuma 705. pantam ar mantojuma iegūšanu uz mantinieku pāriet arī visas mantojuma atstājēja saistības, izņemot tīri personiskās (piemēram, pienākums maksāt uzturlīdzekļus). Zvērināta notāra sludinājumā par mantojuma atklāšanos norādītajā termiņā nepieteiktās kreditoru pretenzijas tiek dzēstas. Proti, ja persona ir izteikusi gribu pieņemt mantojumu un kreditors pieteicies sludinājumā norādītajā termiņā, mantojuma atstājēja parādsaistības kļūst par mantinieka parādsaistībām.

Savukārt, ja mantojuma atstājēja tuvinieks nav izteicis gribu pieņemt mantojumu un starp šo personu un kreditoru nav nekādu līgumisku saistību (piemēram, galvojuma), mirušā parāds tuviniekam nav jāatmaksā.