E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 17158
Lasīšanai: 4 minūtes
4
4

Bezdarbnieka pabalstu var saņemt arī par īsu periodu

J
jautā:
04. jūnijā, 2019
Aigars

Labdien! Man ir jautājums par bezdarbnieka statusa piešķiršanu un bezdarbnieka pabalsta saņemšanu. Esmu uzrakstījis atlūgumu pēc paša vēlēšanās, un ar darba devēju esam vienojušies par darba attiecību pārtraukšanu ar 21. jūniju (cik zinu, šādos gadījumos pabalsts var tikt piešķirts tikai pēc diviem mēnešiem). Tomēr es jau risinu pārrunas ar citiem iespējamiem darba devējiem un pastāv iespēja, ka sākšu strādāt kaut kur citur krietni agrāk nekā pēc diviem mēnešiem – varbūt pēc pāris nedēļām. Vai ir iespējams noformēt bezdarbnieka statusu uz divām nedēļām (vai pat vienu), lai arī pabalstu par šo periodu varētu saņemt tikai pēc diviem mēnešiem?

A
atbild:
14. jūnijā, 2019
Lidija Dārziņa
LV portāls

Likums „Par apdrošināšanu bezdarba gadījumam” nosaka bezdarbnieka pabalsta saņemšanas maksimālo ilgumu – 9 mēneši –, bet neierobežo tā minimālo saņemšanas laiku.

Personai ir tiesības iegūt vai saglabāt bezdarbnieka statusu, ja tā atbilst Bezdarbnieku un darba meklētāju atbalsta likuma 10. panta pirmajā daļā noteiktajiem kritērijiem. Šī panta 1. daļas 2. punkts noteic, ka tiesības uz bezdarbnieka statusu pēc reģistrēšanās Nodarbinātības valsts aģentūrā (NVA) ir personai, kura nestrādā (nav uzskatāma par darba ņēmēju vai pašnodarbināto saskaņā ar likumu „Par valsts sociālo apdrošināšanu”).

Ja ir iegūts darba ņēmēja statuss, bezdarbnieka pienākums ir par to paziņot NVA vienas darba dienas laikā.

Likuma „Par apdrošināšanu bezdarba gadījumam” 10. panta pirmajā daļā noteikts, ka bezdarbnieka pabalsts nav izmaksājams, ja bezdarbnieks iegūst darba ņēmēja vai pašnodarbinātā statusu. Ja apdrošinātās personas statuss iegūts uz laiku līdz diviem mēnešiem, bezdarbnieka pabalsta izmaksa tiek apturēta uz šo periodu. Savukārt, ja darba ņēmēja vai pašnodarbinātā statuss ir iegūts uz laiku, kas pārsniedz divus mēnešus, bezdarbnieka pabalsta izmaksa tiek izbeigta.

Ja tiek zaudēts bezdarbnieka statuss, tiek izbeigta arī bezdarbnieka pabalsta izmaksa.

Lēmumu par bezdarbnieka statusa piešķiršanu, ja persona atbilst noteiktajiem kritērijiem un ir uzrādījusi normatīvajos aktos noteiktos dokumentus, NVA pieņem vienas darba dienas laikā.

Lēmumu par bezdarbnieka pabalsta piešķiršanu vai atteikumu piešķirt pabalstu Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) pieņem pēc visas pabalsta piešķiršanai nepieciešamās informācijas saņemšanas no NVA un Valsts ieņēmumu dienesta, bet ne vēlāk kā mēneša laikā no iesnieguma saņemšanas dienas.

Likuma „Par apdrošināšanu bezdarba gadījumam” 13. panta pirmā daļa noteic, ka bezdarbnieka pabalstu piešķir no pieprasījuma iesniegšanas dienas, bet ne agrāk kā divus mēnešus pēc bezdarbnieka statusa iegūšanas, ja persona kļūst par bezdarbnieku pēc darba attiecību izbeigšanas uz paša uzteikuma pamata vai sakarā ar pārkāpumu.

Ja darba līgumu izbeidz uz pušu vienošanās pamata, bezdarbnieka pabalsta izmaksai šādas laika nobīdes nav.

Tiesības uz bezdarbnieka pabalstu ir šādos gadījumos:

  • NVA ir piešķīrusi bezdarbnieka statusu;
  • kopējais apdrošināšanas stāžs ir ne mazāks par vienu gadu;
  • Latvijā ir veiktas vai bija jāveic obligātās iemaksas bezdarba apdrošināšanai ne mazāk kā 12 mēnešus pēdējo 16 mēnešu periodā pirms bezdarbnieka statusa iegūšanas dienas.

Papildu informāciju varat iegūt VSAA.

Labs saturs
4
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU