TĒMA: Tieslietas

Procesuālā piespiedu līdzekļa grozīšana vai atcelšana

J
jautā:
21. maijā, 2019
Olegs

Vai pēc Ģenerālprokuratūras Eiropas apcietinājuma lēmuma pieņemšanas un aizdomās turētā uz tā pamata izdošanas Latvijai ir iespējama jebkāda cita pirmstiesas drošības līdzekļa piemērošana, izņemot apcietinājumu?

A
atbild:
05. jūnijā, 2019
Linda Balode
LV portāls

Tā kā no jautājuma neizriet nedz konkrētās lietas būtība, nedz visi faktiskie apstākļi, uz to nav iespējams sniegt precīzu atbildi.

Atbildot vispārīgi, procesuālā piespiedu līdzekļa grozīšanu vai atcelšanu regulē Kriminālprocesa likuma 249. pants, kas paredz sekojošo:

  • ja procesuālā piespiedu līdzekļa piemērošanas laikā ir zudis vai mainījies tā piemērošanas pamats, mainījušies piemērošanas nosacījumi, personas uzvedība vai ir noskaidroti citi apstākļi, kas noteica piespiedu līdzekļa izvēli, procesa virzītājs pieņem lēmumu par tā grozīšanu vai atcelšanu;
  • ja persona pārkāpj piemērotā drošības līdzekļa noteikumus vai nepilda savus procesuālos pienākumus, procesa virzītājs ir tiesīgs izvēlēties un piemērot citu vairāk ierobežojošu drošības līdzekli;
  • lēmuma par piespiedu līdzekļa grozīšanu vai atcelšanu kopiju nekavējoties nogādā iestādei vai amatpersonai, kura nodrošina tā izpildi, un personai, kurai šis piespiedu līdzeklis piemērots, bet, ja bijis piemērots ar brīvības atņemšanu saistīts drošības līdzeklis, arī izmeklēšanas tiesnesim;
  • ja sūdzības izskatīšanas rezultātā agrāk piemērotais drošības līdzeklis ir atcelts, vairāk ierobežojošu drošības līdzekli drīkst piemērot tikai tad, ja pastāv jauni apstākļi.