E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 16709
Lasīšanai: 4 minūtes
TĒMA: Tieslietas
2
3
2
3

Kā nodibināt atsevišķu aizgādību

Publicēts pirms 3 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
08. aprīlī, 2019
Linda

Labvakar! Vēlos uzzināt, kas jādara, lai iegūtu vienpersonisku aizbildniecību pār meitu? Kādi dokumenti ir vajadzīgi? Kāpēc vēlos vienpersonisku aizbildniecību? Tāpēc, ka ar meitas tēvu esam šķīrušies jau gandrīz 1,5 gadus un viņš jau gandrīz gadu nav licies par bērnu ne zinis. Viņam jau ir jauna ģimene. Sazināties ar bērnu arī īsti necenšas. Un arī uzturlīdzekļus nemaksā, bet šo lietu jau esmu nokārtojusi. Aizliegt tikties nevēlos, bet negribu arī, lai tās retās reizes, kad uzrodas, viņš diktētu savus noteikumus. Visas lietas par bērnu kārtoju es, kas saistās ar dzīvošanu, ārstēšanu un visu pārējo... Bērna tēvs nefigurē nekur, esmu tikai es. Bet vēlos, lai arī oficiāli uz papīra noteicēja būtu es.... Sakiet, lūdzu, ko man darīt, lai nokārtotu visas formalitātes?

A
atbild:
21. maijā, 2019
Edīte Brikmane
LV portāls

Civillikuma 178. panta ceturtā daļa paredz, ka vecāku kopīga aizgādība izbeidzas, kad, pamatojoties uz vecāku vienošanos vai tiesas nolēmumu, tiek nodibināta viena vecāka atsevišķa aizgādība.

Svarīgi atzīmēt, ka atsevišķa aizgādība nav aizgādības tiesību atņemšana, bet palielina tā vecāka, kura atsevišķā aizgādībā atrodas bērns, tiesību apjomu attiecībā pret bērnu. Atsevišķas aizgādības noteikšana nekādā ziņā neietekmē otra vecāka pienākumu nodrošināt uzturlīdzekļus savam bērnam un saskarsmes tiesības ar bērnu. Taču atsevišķa aizgādība ļauj vecākam bez otra vecāka piekrišanas pieņemt lēmumus, kas būtiski ietekmē bērna attīstību, piemēram, izlemt jautājumus par dzīvesvietu, izglītību, veselības aprūpi u.tml.

Tātad vienkāršākais veids, kā nodibināt atsevišķu aizgādību bērna mātei, ir abiem vecākiem doties pie zvērināta notāra un noslēgt attiecīgu vienošanos notariāla akta formā. Ja vecāki nevar vienoties par šo jautājumu, bērna mātei ir jāsniedz tiesā prasības pieteikums par atsevišķas aizgādības noteikšanu.

Civilprocesa likuma 244.³ pantā ir noteikts, ka lietās, kas izriet no aizgādības un saskarsmes tiesībām, prasības pieteikumu ceļ tiesā pēc bērna dzīvesvietas. Par bērna dzīvesvietu uzskatāma viņa vecāku deklarētā dzīvesvieta. Ja bērna vecāku deklarētās dzīvesvietas atrodas dažādās administratīvajās teritorijās, par bērna dzīvesvietu uzskatāma tā vecāka deklarētā dzīvesvieta, pie kura viņš dzīvo.

Vecāku strīdu par aizgādības tiesībām tiesa izšķirs, ņemot vērā bērna intereses un noskaidrojot bērna viedokli, ja vien viņš pats spēj to formulēt. Atsevišķa aizgādība pār bērnu nav nosakāma, ja tas nenodrošina bērna intereses un nepamatoti ierobežo viena vecāka tiesības.

Ja vecākiem ir strīds par aizgādību, par konkrētā gadījuma risināšanu vēlams konsultēties ar zvērinātu advokātu, kas praktizē ģimenes tiesību jautājumos.

Labs saturs
3
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 178 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU