TĒMA: Pensijas

Latvijas pensiju nepiešķir, ja dzīvo ASV

J
jautā:
08. maijā, 2018
Anna

Mana māte, Latvijas Republikas nepilsone, šobrīd dzīvo ASV un neplāno atgriezties dzīvot Latvijā. Viņa Latvijā ir nostrādājusi vairāk nekā 30 gadus, un drīz viņa sasniegs pensijas vecumu. Vai māte var prasīt no Latvijas savu pensiju, un kā viņa tai var pieteikties? ASV viņa nav pietiekami ilgi strādājusi, lai tiktu piešķirta pensija.

A
atbild:
23. maijā, 2018
Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra
Santa Pēkale, Pensiju metodiskās vadības daļas vecākā eksperte

Latvijā spēkā esošie tiesību akti paredz, ka pensiju var piešķirt Latvijas teritorijā dzīvojošām personām. Izņēmuma gadījumi ir, ja persona dzīvo valstī, kur ir spēkā Regulas Nr. 883/2004 par sociālās nodrošināšanas sistēmu koordinēšanu nosacījumi vai divpusējais līgums par sadarbību sociālās drošības jomā. Spēkā esošais Latvijas Republikas valdības un Amerikas Savienoto Valstu valdības līgums par savstarpēju pensiju izmaksu (noslēgts 05.11.1992.) ir attiecināms tikai uz jau Latvijā piešķirto pensiju izmaksu ASV pilsoņiem, tādējādi ar ASV nav noslēgts līgums, kas paredzētu jaunu Latvijas pensiju piešķiršanu personām, kas dzīvo ASV.