Vai iespējams atcelt dāvinājuma līgumu

J
jautā:
06. februārī, 2018
Raimonds

Ar dāvinājuma līgumu savai mātei uzdāvināju vasarnīcu, kurā esmu deklarēts. Šobrīd netieku tur pat iekšā. Kā es varu atsaukt vai atcelt šo līgumu?

A
atbild:
10. jūlijā, 2018
Signe Krūzkopa
LV portāls

Jāatceras, ka brīdī, kad tiek parakstīts dāvinājuma līgums un apdāvinātā īpašumtiesības uz nekustamo īpašumu tiek nostiprinātas zemesgrāmatā, dāvinātājs vairs nav nekustamā īpašuma īpašnieks un ar to vairs nevar brīvi rīkoties.

Dāvinājuma līgumu var atsaukt tikai tad, ja abi līguma slēdzēji par to vienojas vai dāvinātājs iesniedz prasību tiesā.

Civillikuma 1919. pants paredz: dāvinātājs var atsaukt savu dāvinājumu apdāvinātā rupjas nepateicības dēļ. Par apdāvinātā nepateicību tiek atzīti dāvinātāja rupji apvainojumi vārdos vai darbos, viņam tīši nodarīts svarīgs mantisks zaudējums un viņa dzīvības apdraudējums, kā arī viņa atstāšana bezpalīdzības stāvoklī, ja bijis iespējams viņam palīdzēt. Ja puses piekrīt, tiek noslēgts atcēlēja līgums.

Taču, ja dāvinājuma saņēmējs nepiekrīt dāvinātājam un nevēlas atcelt noslēgto dāvinājumu, noslēdzot atcēlēja līgumu, dāvinātājam ir jāvēršas tiesā par dāvinājuma atsaukšanu un jāpierāda apdāvināto nepateicība.

Jāņem vērā, ka dāvinājumu, kas izdarīts atlīdzības nozīmē, nepateicības dēļ atsaukt nevar.