TĒMA: Pensijas

Pensiju 2. līmenī uzkrāto var sākt izmantot, sasniedzot vecuma pensijas vecumu

J
jautā:
06. septembrī, 2017
valda

Labdien! No jūlija esmu izdienas pensijā. Vēlējos VSAA pievienot savu uzkrāto 2. pensijas līmeni mūža pensijas apdrošināšanas polisei. Man atteica, jo nav sasniegti īstie pensijas gadi. Man ir 60 gadi. Vai tas ir pareizi? Paldies!

A
atbild:
11. septembrī, 2017
Lidija Dārziņa
LV portāls

Valsts fondēto pensiju shēmā  jeb 2. pensiju līmenī uzkrāto kapitālu var izmantot saskaņā ar Valsts fondēto pensiju likuma 7. pantu, kas paredz, ka 2. pensiju līmeņa dalībniekam, sasniedzot vecumu, kas dod tiesības saņemt vecuma pensiju, vai vēlāk, ir tiesības izvēlēties:

  •  uzkrāto 2. pensiju līmeņa kapitālu pievienot nefondētajam pensijas kapitālam un aprēķināt (pārrēķināt) vecuma pensiju saskaņā ar likumu “Par valsts pensijām” vai
  • par uzkrāto 2. pensiju līmeņa kapitālu iegādāties dzīvības apdrošināšanas (mūža pensijas) polisi.

Tātad pensiju 2. līmenī uzkrātos līdzekļus var sākt izmantot, sasniedzot vecumu, kas dod tiesības saņemt vecuma pensiju.

Sasniedzot vecuma pensijas piešķiršanai nepieciešamo vecumu, izdienas pensijas vietā tiek piešķirta vecuma pensija. Tad arī varēsiet lemt, kā rīkoties ar pensiju otrā līmeņa kapitālu, arī iegādāties mūža pensijas polisi.

Šogad tiesības uz vecuma pensiju ir 63 gadu vecumā. Pensionēšanās vecums tiek palielināts par trim mēnešiem ik gadu, līdz 2025.gada 1. janvārī tas būs 65 gadi.