E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 11539
Lasīšanai: 3 minūtes

Jānoslēdz jauna vienošanās par uzturlīdzekļiem

Publicēts pirms 7 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
07. martā, 2017
Elita

Ja laulība šķirta pie notāra un norādīts, ka bērni dzīvo pie mātes un tēvs maksā abiem bērniem alimentus, bet pēc laika vienojas, ka bērni dzīvos atsevišķi, t.i., viens pie mātes, bet otrs pie tēva, vai tad alimenti jāmaksā tāpat? Vai tēvam jāturpina maksāt alimentus par abiem bērniem?

A
atbild:
22. martā, 2017
Edīte Brikmane
LV portāls

Turpmākā rīcība atkarīga no tā, kādā formā noslēgta savstarpējā vienošanās par uzturlīdzekļiem. Piemēram, ja vecāku savstarpējā vienošanās par periodiskiem uzturlīdzekļu maksājumiem ir noslēgta notariāla akta formā, kas izpildāms tiesas sprieduma izpildes kārtībā, vienošanās nepildīšanas gadījumā veidojas uzturlīdzekļu parāds un to iespējams nodot piespiedu izpildei zvērinātam tiesu izpildītājam. Praksē gan bieži vien šāda veida vienošanās netiek noslēgtas notariāla akta formā.

Jebkurā gadījumā vecākiem būtu jāslēdz jauna vienošanās par turpmāko uzturlīdzekļu maksāšanas kārtību, jo kopš līdzšinējās vienošanās noslēgšanas brīža ir mainījušies apstākļi. Pašreizējā situācijā tiesības saņemt uzturlīdzekļus bērna uzturam būtu abiem vecākiem – gan mātei, gan tēvam.

Saskaņā ar Civillikuma 177. pantā noteikto līdz pilngadības sasniegšanai bērns ir vecāku aizgādībā. Aizgādība ir vienlīdzīgas abu vecāku tiesības un pienākums rūpēties par bērnu un viņa mantu un pārstāvēt bērnu viņa personiskajās un mantiskajās attiecībās. Kopā dzīvojoši vecāki aizgādību īsteno kopīgi. Ja vecāki dzīvo šķirti, vecāku kopīga aizgādība turpinās. Bērna aprūpi un uzraudzību īsteno tas no vecākiem, pie kura bērns dzīvo. Tam no vecākiem, pie kā bērns ikdienā dzīvo, ir tiesības saņemt uzturlīdzekļus no otra ikdienas aizgādības nodrošināšanai. Šai ziņā nevienam no vecākiem nav nekādu priekšrocību. Ja rodas strīds par uzturlīdzekļiem, to izšķir tiesā.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 29 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas