DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
Šodien
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Eiropas Savienība

EP priekšsēdētāja nosauc pirmos Eiropas Nopelnu ordeņa biedrus

Šodien Strasbūrā paziņoti pirmie Eiropas Nopelnu ordeņa biedri, kuri devuši ievērojamu ieguldījumu Eiropas integrācijā.

Eiropas Parlamenta (EP) priekšsēdētāja Roberta Metsola otrdien nosauca pirmo jaunizveidotā Nopelnu ordeņa biedru vārdus, tā godinot viņu nozīmīgo ieguldījumu Eiropas integrācijā un Eiropas vērtību aizsardzībā. Starp tiem ir arī profesore Sandra Lejniece no Latvijas.

“Eiropu vienmēr ir veidojuši cilvēki, kuri ir vienojuši, pārvarējuši šķēršļus un krīzes, gāzuši diktatorus mūsu kontinenta labākas nākotnes vārdā. Šī apņēmība Eiropas labā ir pelnījusi atzinību. Ar Eiropas Nopelnu ordeni mēs godinām tos, kuri ne tikai ticējuši Eiropai, bet palīdzējuši to veidot,” sacīja R. Metsola.

Šodien paziņotos biedrus izraudzījās ordeņa atlases komiteja, kuras sastāvā bija R. Metsola, EP priekšsēdētājas vietnieces Sofija Vilmesa un Eva Kopača, kā arī kādreizējais ES komisārs Mišels Barnjē no Francijas, agrākais Eiropas Komisijas priekšsēdētājs Žozē Manuels Barrozu no Portugāles, iepriekšējais ES augstais pārstāvis ārlietās Žuzeps Borels no Spānijas, ka arī bijušais Itālijas premjerministrs Enriko Leta. Ordeņa biedru kandidatūras izvirzīja valstu un valdību vadītāji, parlamentu priekšsēdētāji un ES iestāžu vadītāji.

Par Eiropas Nopelnu ordeņa īpaši pagodinātajiem biedriem iecelti:

  • Angela Merkele, bijusī Vācijas kanclere
  • Lehs Valensa, bijušais kustības “Solidaritāte” vadītājs un bijušais Polijas prezidents
  • Volodimirs Zelenskis, Ukrainas prezidents

Par ordeņa pagodinātajiem biedriem iecelti:

  • Valds Adamkus, bijušais Lietuvas prezidents
  • Ježijs Buzeks, bijušais Polijas premjerministrs un bijušais Eiropas Parlamenta priekšsēdētājs
  • Anibals Kavaku Silva, bijušais Portugāles prezidents un premjerministrs
  • Sauli Nīniste, bijušais Somijas prezidents un bijušais Somijas parlamenta priekšsēdētājs
  • Pjetro Parolins, kardināls un Svētā Krēsla valsts sekretārs
  • Mērija Robinsone, bijusī Īrijas prezidente un ANO Augstā cilvēktiesību komisāre
  • Maija Sandu, Moldovas prezidente
  • Havjers Solana, bijušais ES Augstais pārstāvis ārlietās
  • Volfgangs Šisels, bijušais Austrijas kanclers
  • Žans Klods Trišē, bijušais Eiropas Centrālās bankas prezidents

Par ordeņa biedriem iecelti:

  • Hosē Andress, šefpavārs un NVO “World Central Kitchen” dibinātājs
  • Jannis Adetokunbo, basketbolists
  • Marks Židara, jurists un zinātnieks
  • Sandra Lejniece, zinātniece un akadēmiķe
  • Oleksandra Matvijčuka, cilvēktiesību juriste
  • Vivjena Redinga, bijusī Eiropas Komisijas priekšsēdētāja vietniece, Luksemburgas politiķe
  • Pols Deivids Hjūsons jeb Bono, Deivids Hauels Evanss, Ādams Čārlzs Kleitons un Lorenss Džozefs Mullens jaunākais, grupas U2 mūziķi

Pagājušajā gadā, atzīmējot Šūmana deklarācijas 75. gadadienu, Eiropas Parlamenta Prezidijs nolēma izveidot pirmo šāda veida Eiropas apbalvojumu, ko piešķir kāda ES iestāde. Ar to godina cilvēkus, kuri ir devuši nozīmīgu ieguldījumu Eiropas integrācijā vai Eiropas vērtību veicināšanā un aizsardzībā.

Nākamie soļi

Pēc otrdienas paziņojuma biedri tiks uzaicināti uz oficiālu ordeņu pasniegšanas ceremoniju, kas notiks 18. – 21. maija plenārsesijā Strasbūrā.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI