Jau ziņots, ka KM šā gada februārī apstiprināja Plānu kultūras mantojuma aizsardzībai un saglabāšanai krīzes situācijās. Plāns paredz krājumu glabātāju atbildības noteikšanu par kultūras mantojuma saglabāšanu, kā arī kultūras priekšmetu krājumu definēšanu krīzes situācijās. Lai noteiktu kritērijus kultūras priekšmetu definēšanai krīzes situācijās, tādejādi nodrošinot gatavību kolekciju saglabāšanai, KM organizē šīs apmācības.
“Esam noteikuši, ka līdz šī gada beigām ikvienam vērtību glabātājam jāgūst pārliecība, kas ir viņa pārvaldītā kultūras mantojuma krājuma prioritāri glābjamās vērtības un kāda būs rīcība ar tām krīžu situācijās. Kultūras ministrija palīdz mantojuma iestāžu ekspertiem sagatavoties šiem procesiem, rīkojot apmācības,” norāda KM valsts sekretāre Dace Vilsone, paužot cerību par apmācību dalībnieku aktīvu līdzdalību, lai dienas noslēgumā visi to dalībnieki būtu vienisprātis par galvenajiem principiem krājumu vērtību definēšanā.
Dienas gaitā apmācībās tiks aplūkotas dažādas pieredzes un pieejas kritēriju definēšanai kultūras priekšmetiem, evakuācijas norisēm un krīžu gatavības pasākumiem. Ar savām zināšanām un pieredzi dalīsies ne vien Latvijas, bet arī pieaicinātie eksperti no Islandes un Igaunijas – Islandes Tehnikas muzeja kuratore Elfa Pētursdotira (Elfa Hlín Sigrúnar Pétursdóttir) un Igaunijas Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldes eksperts krājumu jautājumos Pēters Mauers (Peeter Mauer).
Dienas otrajā pusē mantojuma iestāžu eksperti apmācībās strādās praktiski – darba grupās, modelējot rīcību krīzes situācijās – veicot vērtību kategorizēšanu, evakuāciju un izvietošanu patvertnēs.
Apmācības mantojuma iestāžu ekspertiem 28. maijā notiks LNB telpās; to sākums un tiešsaistes translācija – plkst. 10.00.