Parlaments šodien apstiprināja Eiropas Komisijas priekšlikumu, kas ir daļa no Eiropas februārī izziņotās “Omnibus I” vienkāršošanas paketes. Deputāti pieņēma tikai tehniskus grozījumus un atbalstīja jaunu de minimis masas slieksni 50 tonnu apmērā. Tas atbrīvotu no OIM prasībām lielāko daļu (90 %) importētāju, galvenokārt mazos un vidējos uzņēmumus un fiziskas personas, kas importē tikai nelielus OIM preču daudzumus. OIM vides mērķis joprojām tiktu saglabāts, jo noteikumi arī turpmāk attiektos uz 99 % no kopējām CO2 emisijām, kas rodas no dzelzs, tērauda, alumīnija, cementa un mēslošanas līdzekļu importa.
Izmaiņas arī vienkāršos atļauju izsniegšanas procesu deklarētājiem (tiem, kas vēlas importēt preces, uz kurām attiecas OIM), emisiju aprēķināšanu un OIM saistību pārvaldību, vienlaikus pastiprinot noteikumus pret ļaunprātīgu izmantošanu.
Pēc balsojuma ziņotājs Antonio Dekaro (S&D, Itālija) teica: “OIM ir būtisks instruments, kas palīdz ES novērst oglekļa emisiju pārvirzi un veicināt klimata rīcību ārpus ES. Tāpēc esmu gandarīts, ka Parlaments nolēma neatvērt citus OIM tiesību aktu noteikumus. Šāda pieeja ļauj mums vienkāršot noteikumus uzņēmumiem, neizjaucot vai nevājinot OIM. Mēs turpināsim darbu, lai visām OIM iesaistītajām pusēm nodrošinātu tiesisko skaidrību un noteiktību.”
EP deputāti pieņēma tekstu ar 564 balsīm par, 20 balsīm pret un 12 atturoties. Parlaments tagad ir gatavs sākt sarunas ar Padomi par tiesību akta galīgo redakciju.
ES oglekļa ievedkorekcijas mehānisms ir ES instruments, ar ko izlīdzina ES emisiju kvotu tirdzniecības sistēmā (ETS) iekļauto ES produktu un importēto preču oglekļa cenu. Viens no tā mērķiem ir arī veicināt vērienīgākus klimata mērķus trešās valstīs. 2026. gada sākumā Komisija izvērtēs, vai OIM piemērošanas jomu paplašināt uz citām ETS nozarēm, kurās pastāv oglekļa emisiju pārvirzes risks.