Aprīlī tika sākta sociālās rehabilitācijas programma vecākiem ar bērniem, lai palīdzētu uzlabot vecāku prasmes. Tā ir paredzēta vecākiem, kuri audzina bērnus vecumā no 4 līdz 12 gadiem, un galvenais mērķis ir stiprināt vecāku un bērnu attiecības. Programma norisinās trīs dienu izbraukuma treniņos “Skangaļu” muižā. Treniņi notiek reizi mēnesī un tajos piedalās viens no vecākiem kopā ar bērnu. Speciālistu vadībā vecāki praktiski apgūst dažādas audzināšanas prasmes. Katru gadu programmā var piedalīties 10 ģimenes un tā ilgst 10 mēnešus. Programmu nodrošina Latvijas Bērnu atbalsta fonds.
Maija vidū sākta jauna programma “MISIJA” jauniešiem, kuriem ir nopietnas problēmas ar atkarību izraisošām vielām. Tā paredzēta 13–17 gadus veciem jauniešiem, kuri regulāri lieto kaitīgas vielas, kuriem ir uzvedības problēmas, risks iesaistīties likumpārkāpumos, grūtības ar sociālajām prasmēm un mācībām. Programmas galvenais mērķis ir sniegt jauniešiem psihosociālu atbalstu, palīdzēt viņiem mainīt nevēlamo uzvedību un motivēt pozitīvām pārmaiņām. Tā ilgs 12 mēnešus, un tajā piedalīsies 15 jaunieši. Viņi saņems speciālistu konsultācijas, mentora palīdzību un citus atbalsta veidus. Lai jauniešiem būtu iespēja izrauties no kaitīgiem ieradumiem, programmā iekļauti vairāki ilgstoši izbraukuma treniņi ārpus Rīgas – 30 dienu, 21 dienas un 7 dienu garumā. Tie palīdzēs jauniešiem apgūt jaunus ikdienas paradumus, sadarboties un attīstīt sociālās prasmes grupā.
No jūlija kopienas centrs “Resiliences avots” paplašinās savu darbību, lai sniegtu lielāku atbalstu pusaudžiem un jauniešiem gan kopienas centrā, gan ārpus tā. Tiks uzsāktas jaunas aktivitātes, kas īpaši paredzētas augsta riska jauniešiem – 13 gadus veciem un vecākiem, kuriem ir grūtības vai riski saistībā ar uzvedību. Tiks nodrošināts tā saucamais ielu mobilais darbs apkaimēs – speciāli pielāgots busiņš dosies uz vietām Rīgā, kur pulcējas jaunieši, lai piedāvātu dažādas jēgpilnas brīvā laika nodarbes, piemēram, sportu un radošas aktivitātes. Vienlaikus jaunieši uzzinās par iespējām saņemt palīdzību kopienas centrā un citās vietās Rīgā. Pašā kopienas centrā būs pieejamas speciālistu konsultācijas – līdzās jau esošajiem speciālistiem jaunieši varēs saņemt arī psihologa, psihiatra, neirologa, speciālā pedagoga, atkarību speciālista, narkologa, fizioterapeita un citu speciālistu konsultācijas un palīdzību pēc vajadzības.
Ir izveidotas divas jaunas palīdzības programmas bērniem no 10 līdz 12 gadiem, kuriem ir uzvedības traucējumi un socializēšanās grūtības. Iepriekš šādas programmas bija pieejamas tikai bērniem no 12 gadu vecuma. Šajās programmās atbalstu saņems 29 pusaudži, kuriem ir būtiskas problēmas saskarsmē ar citiem un ikdienas uzvedībā. Programmu laikā bērni piedalīsies dažādās aktivitātēs, kas palīdzēs viņiem attīstīt spēju komunicēt, labāk izprast savas sajūtas un domas, kā arī stiprināt savu intelektu. Galvenais mērķis ir palīdzēt pusaudžiem vieglāk iekļauties sabiedrībā un uzlabot viņu dzīves kvalitāti. Šīs programmas nodrošina Latvijas Bērnu atbalsta fonds un Latvijas Samariešu apvienība.
Jau piedāvātie pakalpojumi, kas tiek paplašināti
No 1. jūlija Rīgā tiks paplašināta ilgstošās aprūpes un rehabilitācijas iespējas bērniem, kuriem nepieciešama īpaša sociālā palīdzība. Šīs izmaiņas ļaus vairāk bērniem saņemt nepieciešamo atbalstu un aprūpi. Plānots atvērt vairākas jaunas vietas:
- astoņas vietas – Latvijas SOS Bērnu ciematu asociācijas jaunizveidotajā struktūrvienībā Drustu ielā;
- sešas vietas – Latvijas Samariešu apvienības jaunajā struktūrvienībā Krūzes ielā.
- Papildu 23 vietas tiks nodrošinātas jau esošās iestādēs: SOS Bērnu ciematu asociācijas struktūrvienībās Valmierā, Īslīcē un Jelgavā, kā arī “Caritas Latvija” struktūrvienībā “Grašu bērnu ciemats”.
- Šogad individuālās sociālās rehabilitācijas programmā pusaudžiem ar uzvedības grūtībām pieejamas vēl trīs papildu vietas. Tā domāta 11–16 gadus veciem pusaudžiem, kuriem ir nopietnas problēmas uzvedībā un socializēšanās grūtības un kuriem grupu nodarbības nav piemērotas. Viņiem nepieciešama ilgstoša individuāla sociālā rehabilitācija. Programma sniedz iespēju pusaudzim divu gadu garumā dzīvot kopā ar audzinātāju mājvietā, kur viņš saņem individuālu atbalstu. Palīdzība tiek sniegta dažādās jomās – mācībās, uzvedības korekcijā, socializēšanā un brīvā laika pavadīšanā. Pusaudzis regulāri tiekas ar speciālistiem, kuri palīdz risināt viņa grūtības un veicināt pozitīvas izmaiņas dzīvē. Šī programma piedāvā drošu vidi un ilgstošu atbalstu, lai pusaudzis varētu pārvarēt sarežģījumus un attīstīties.
- No 1. maija paplašināts sociālā darba pakalpojums, ko sniedz SOS Bērnu ciematu asociācija. Tagad to varēs saņemt 16 bērni un jaunieši līdz 18 gadu vecumam, kuriem ir diagnosticētas vai iespējamas mentālās veselības problēmas, socializēšanās grūtības vai uzvedības traucējumi. Atbalstu jauniešiem sniegs sociālais darbinieks, sadarbojoties ar Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas ārstiem – psihiatriem. Palīdzība tiks pielāgota katra jaunieša veselības stāvoklim. Pakalpojuma mērķis ir piedāvāt jaunu pieeju, kurā sadarbojas veselības, izglītības un sociālā joma. Atbalsts tiks sniegts ne tikai bērnam vai jaunietim, bet arī viņa ģimenei, izmantojot terapeitiskus risinājumus.
- Šogad sociālās rehabilitācijas programmā “Ceļš pie sevis” bērniem ar saskarsmes un uzvedības grūtībām būs pieejamas vēl 12 papildu vietas. Šī programma ir paredzēta 4–9 gadus veciem bērniem un viņu ģimenes locekļiem, lai sniegtu atbalstu un palīdzētu bērniem vieglāk iekļauties pirmsskolas izglītības iestādē un sākumskolā. Tā arī palīdz vecākiem labāk izprast bērna vajadzības, uzlabojot savstarpējo komunikāciju un mazinot konfliktus gan mājās, gan skolā. Programmu nodrošina Latvijas Bērnu atbalsta fonds un no septembra tā būs pieejama kopumā 72 bērniem. Tas kļūs iespējams, jo pakalpojums tiks pārcelts uz jaunām telpām – no Brīvības ielas 401 uz Burtnieku ielu 37, kur pašlaik notiek remonts, lai telpas pielāgotu programmas īstenošanai.