Politisku iemeslu dēļ savā valstī ieslodzījumā nonākuši daudzi baltkrievi. Pat visneciešamākajos apstākļos, kādos atrodas politieslodzītie, viņi cenšas saglabāt cilvēcību. Radošums bieži vien kļūst par iespēju saglabāt sevi, par līdzekli savas iekšējās pasaules manifestēšanai un saziņai ar tiem, kas ārpusē.
Pasākuma dalībniekus uzrunās Saeimas priekšsēdētājas biedre Antoņina Ņenaševa, Baltkrievijas demokrātiskās kustības līdere Svjatlana Cihanouska (Sviatlana Tsikhanouskaya) un Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas priekšsēdētājas, deputātu grupas demokrātiskas Baltkrievijas atbalstam vadītāja Leila Rasima.
Izstādē aplūkojamie darbi ir daļa no projekta “PrisonArt”– cilvēktiesību centra “Vjasna” galerijas–arhīva – , kurā apkopoti mākslas darbi, ko radījuši politisku iemeslu dēļ ieslodzītie Baltkrievijas cilvēki. Tā ir neliela daļa no tā, ko politieslodzīto ģimenēm, draugiem un cilvēktiesību aktīvistiem par spīti spiedienam un iznīcināšanas draudiem ir izdevies saglabāt. Patlaban Baltkrievijas politieslodzītajiem aizvien biežāk aizliedz sūtīt savus zīmējumus un daudzus darbus cietuma administrācija gluži vienkārši iznīcina.
Izstāde atgādina par brīvības, taisnīguma un cilvēcības vērtību, dod iespēju sadzirdēt tos, kuru balsis Baltkrievijā valdošais režīms cenšas apklusināt, bet kuri turpina savu cīņu. Izstādē redzamie darbi atklāj vienu no nedaudzajiem veidiem, kādos indivīdi var saglabāt savu identitāti, izdzīvot un nosargāt pašapziņu pilnīgas izolācijas apstākļos. Izstādi veidojusi Baltkrievu biedrība Latvijā "Supolka" sadarbībā ar cilvēktiesību centru "Vjasna".
Izstādes “Baltkrievija. Māksla aiz restēm.” atklāšana piektdien, 9. maijā, notiks pulksten 9.30 Saeimas nama Lielajā vestibilā, Jēkaba ielā 11.