DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
Šodien
Lasīšanai: 5 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Tava drošība

VI peldvietu apsaimniekotājiem pirms peldsezonas sākuma aktualizē drošības prasības

Publicitātes attēls

Lai peldēšanās būtu droša, Veselības inspekcija pirms oficiālās peldsezonas sākuma peldvietu apsaimniekotājiem, proti, pašvaldībām, seminārā atgādināja par peldvietas izveidošanas, uzturēšanas un ūdens kvalitātes pārvaldības pienākumu peldētāju veselības aizsardzības nodrošināšanai.

Drošības prasības cita starpā paredz, ka peldvietu ūdens norobežojams ar bojām, lentēm vai citiem negrimstošiem materiāliem. Ja iespējams, izveido un norobežo peldēšanās sektoru bērniem ar dziļumu, kas nepārsniedz 70 cm. Tāpat jāseko peldvietas gultnes reljefa iespējamām izmaiņām, raugoties, lai neveidojas bedres, neuzkrājas akmeņi, dūņas, un regulāri pārbaudāma gultne vai tajā nav stikli, vai citi priekšmeti, kuri var apdraudēt peldētāju drošību.

Bez tam nodrošināma ērta pieeja peldvietai, kā arī piebraucamais ceļš operatīvajam transportam. Ja peldvietā netiek nodrošināta glābšanas dienesta darbība, peldētājiem labi redzamā vietā un saprotami, izvietojama informācija, ka glābšanas dienests nav pieejams un brīdinājums peldētājiem būt īpaši uzmanīgiem. Tāpat jābūt izvietotai informācijai par glābšanas dienestu kontaktinformāciju. Peldvietās, kurās nav glābšanas dienesta,  ieteicams izvietot glābšanas inventāru, piemēram, glābšanas riņķus. Apraksts par drošas peldvietas vides aspektiem atrodams inspekcijas tīmekļvietnē: Peldvietu drošības apsekti.

Vienlaikus pašvaldības tika informētas par Inspekcijas izstrādāto rokasgrāmatu peldvietu apsaimniekotājiem, kas paredzēta, lai sniegtu skaidrojošu atbalstu oficiālo peldvietu apsaimniekotājiem un palīdzētu veidot vienotu izpratni par peldvietu apsaimniekošanas un peldūdens kvalitātes prasībām un ieteikumiem. Rokasgrāmata sniedz informāciju par peldvietu monitoringu, peldvietu ūdens ilglaicīgās kvalitātes novērtēšanu, drošības aspektiem, vides pieejamību peldvietās, kā arī informāciju, kas apsaimniekotājam jāizvieto peldvietā un par ko jāpārliecinās pirms peldsezonas sākuma. Tāpat rokasgrāmata var būt noderīgs instruments pašvaldībām, kuras gatavojas izvirzīt jaunas oficiālās peldvietas.

Peldvietu apsaimniekošanas rokasgrāmatas vāks

Kā zināms oficiālā peldsezona ik gadu Latvijā sākas 15. maijā un ilgst līdz 15. septembrim. Patlaban Latvijā ir 59 oficiālās iekšzemes un jūras peldvietas. Inspekcijas speciālisti padziļinātu peldvietu ūdens kvalitāti oficiālajās peldvietās kā laboratoriski tā vizuāli peldsezonas laikā pārbaudīs reizi mēnesī.  

Atskatoties uz 2024. gada peldsezonu, Inspekcija pašvaldības informēja par peldsezonas laikā noteiktajiem peldēšanās ierobežojumiem, par  tendencēm peldvietu ūdens ilgtermiņa kvalitātē, kā arī par higiēnas, monitoringa un drošības prasībām peldvietās u.c. būtiskiem jautājumiem. Pārskats par peldvietu ūdens kvalitāti un uzraudzību 2024.gada peldsezonā publicēts Inspekcijas tīmekļvietnē: pārskats.

2024. gada peldēšanas sezonā bija noteikti līdz šim visvairāk peldēšanās ierobežojumu - 49 ierobežojumi. 16 no tiem bija mikrobioloģiskā piesārņojuma dēļ, un 33 bija preventīvi noteiktie. Visi peldēšanās ierobežojumi bija īslaicīgi. Preventīvo ierobežojumu pieaugums saistīts ar 2024. gada jūlija beigu vētras seku ietekmi, kas ilga augstākais 15 dienas, līdz visus ierobežojumus, pamatojoties uz analīzēm, bija iespējams atcelt. 2024.gadā 11 gadījumos tika noteikti peldēšanās ierobežojumi arī zilaļģu savairošanās dēļ. Visi 2024.gada peldsezonas ierobežojumi  bija noteikti 30 oficiālajās peldvietās no 59, bet 29 oficiālajās peldvietās netika noteiks neviens peldēšanās ierobežojums.

Peldvietu skaits pēc to ilglaicīgās mikrobioloģiskās ūdens kvalitātes klasēm pēc 2024. gada peldsezonas Latvijā bija šāds: 48 (81%) peldvietas atbilst izcilai, 7 (12%) labai un 4 (7%) pietiekamai ilglaicīgās kvalitātes klasei. Vairāku peldvietu ilglaicīgā kvalitāte ir uzlabojusies un pēc 2024. gada peldsezonas vairs nav neviena peldvieta, kurai ilglaicīgā kvalitāte ir zema.

Veselības inspekcijas Vides veselības nodaļas speciālistu rīkotajā seminārā Zoom platformā 2025. gada 24. aprīlī piedalījās piedalījās ap 20 pašvaldību pārstāvji no vismaz 15 dažādām pašvaldībām.

Kā zināms oficiālā peldsezona ik gadu Latvijā sākas 15. maijā un ilgst līdz 15. septembrim. Patlaban Latvijā ir 59 oficiālās iekšzemes un jūras peldvietas. Inspekcijas speciālisti padziļinātu peldvietu ūdens kvalitāti oficiālajās peldvietās kā laboratoriski tā vizuāli peldsezonas laikā pārbaudīs reizi mēnesī.  

SPKC materiāli pašvaldībām par drošu peldēšanos un drošību pie ūdens ir pieejami SPKC tīmekļvietnē dažādās vietās: https://www.spkc.gov.lv/lv/pargalvibas-cena-nelec#360-gradu-ture-peldies-drosipar drošas un piemērotas peldvestes izvēli, par drošas peldvietas izvēli,  darba lapas sākumskolas vecuma bērniem par starptautisko ūdens drošības dienu 15.maijā, kā arī infografikas par drošu peldēšanos, drošu atpūtu pie ūdens, drošu laivošanu u.c.: https://www.spkc.gov.lv/lv/infografikas-traumatisma-profilakse.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI