Rīgas pašvaldības Pilsētas attīstības departaments ir sācis apkaimju centru konceptplānu izstrādi, un Ķengarags ir pirmais no apkaimju centriem, kuram izstrādāts telpiskās attīstības konceptplāns jeb skaidra vīzija un plāns, kādi ieguldījumi veicami pašvaldībai piederošajos apkaimes centra īpašumos mobilitātes uzlabošanai, publiskās ārtelpas attīstībai, vietējās identitātes veidošanai un mazās uzņēmējdarbības atbalstam. Pašvaldības mērķis ir veidot Ķengaraga apkaimes centru par pievilcīgu un sakoptu vietu, kas iedzīvotājiem rada lepnumu un ir atpazīstama visā Rīgā.
Rīgas domes Pilsētas attīstības komitejas priekšsēdētāja Inese Andersone skaidro: “Mūsdienīga publiskā ārtelpa ir būtiska, veidojot patīkamu pilsētvidi, un tādu mēs vēlamies redzēt Rīgu nākotnē. Apkaimju centrālās vietas, kur ikdienā pulcējas cilvēki – pieturvietas, stacijas, tirdzniecības vietas, skolas vai kultūras iestādes – ir tās, kur pilsētai jāveic investīcijas. Pirmais apkaimes centrs, kuram izstrādāts konceptplāns, ir Ķengarags, izvirzot trīs būtiskus uzdevumus: labiekārtot Ķengaraga parku, jo tā ir vieta, kur jau tagad cilvēki pavada laiku, bet, kurš, diemžēl, nav labā stāvoklī; savienot promenādi ar Latgales ielu un uzlabot publisko ārtelpu ap tirdzniecības centru “Dole”. Realizējot šīs ieceres, cilvēki Ķengaragā varēs izjust mūsdienīgas pilsētvides klātbūtni. Mērķtiecīgi ieguldot apkaimju centrālajās vietās, mēs pakāpeniski uzlabosim visu Rīgu.”
Ķengaraga apkaimes centra teritorija ietver Latgales ielas posmu no tirdzniecības centra “Dole” līdz Ķengaraga parkam, sniedzas līdz Daugavas promenādei un ietver pašvaldībai piederošas teritorijas abās Latgales ielas pusēs. Tā kā teritorija ir plaša, telpiskās attīstības vīzija sadalīta vairākās zonās ar atsevišķiem attīstības projektiem, kurus plānots secīgi realizēt tuvāko gadu laikā.
Galvenais apkaimes centra magnēts būs Ķengaraga parks, kuru plānots paplašināt līdz Daugavas promenādei un veidot tajā vietas un iespējas aktīvi pavadīt brīvo laiku un atpūsties visos gadalaikos. 2023. gadā Ķengaraga apkaimes svētkos iedzīvotājiem bija iespēja balsot par tām funkcijām un aktivitātēm, ko viņi vēlētos redzēt apkaimes centrā, un vislielāko atsaucību guva bradājamā strūklaka, tīklu parks, velo braukšanas trase, sezonāla slidotava un atpūtas vietas ar brīvi pieejamiem griliem. Iedzīvotāju vēlmes tiks ņemtas vērā, projektējot parku. Tāpat parku plānots labiekārtot, izbūvējot gājēju celiņus, apgaismojumu un labierīcības, savukārt drošību plānots uzlabot, izvietojot videonovērošanas kameras. Iecerēts veidot blīvākus apstādījumus gar Latgales ielu, lai norobežotu parku no satiksmes infrastruktūras, un parka apmeklētāji varētu atpūsties jaunās atpūtas vietās, kuras ieskauj apstādījumu un ūdens ainavas.
Ķengaraga apkaimes centrā paredzēts labiekārtot promenādes posmu, kā arī uzlabot promenādes savienojumus ar Latgales ielu, lai iedzīvotāji varētu ērti un droši pārvietoties un vieglāk piekļūt Rumbulas peldvietai. Promenādē plānots izveidot vairākas atpūtas zonas ar papildu soliņiem, zviļņiem, piknika galdiem un ugunskura vietu. Vietā, kur promenāde savienojas ar Ķengaraga parku, plānots izbūvēt krasta nogāzi ar atpūtas mēbelēm un izveidot laukumu, nelielu pasākumu organizēšanai un tirdzniecības kiosku izvietošanai. Šovasar plānotajā ielu mākslas festivālā uz betona sienas, kas atdala promenādi no bijušās “Kvadrāta” rūpnīcas zonas, plānots radīt jaunus sienas gleznojumus. Jau 2024. gada rudenī pie promenādes un parka teritorijā izvietoti Latvijas Mākslas akadēmijas studentu radītie mākslas objekti, kas bija simbolisks sākums Ķengaraga apkaimes centra pārmaiņām.
Publicitātes attēls.
Lielas pozitīvas pārmaiņas apkaimes centra vaibstos, īpaši Latgales ielā, nesīs 7. tramvaja līnijas pagarinājums 2,2 km garumā. Būvniecība sākta jau 2024. gadā un līnijas pagarinājuma izbūvi plānots pabeigt līdz 2026. gada beigām. Projekta laikā no ielas sadalošās zaļās zonas tiks pārstādīti un no jauna iestādīti vairāk nekā 200 koki, vairāk nekā 2600 dažādi krūmi un citi augi. Pie Ķengaraga parka būs jauna tramvaja pietura ar regulētu gājēju pāreju, tāpat plānots uzlabot drošību un satiksmes organizāciju tuvējos krustojumos. Tramvaja projekta ietvaros vienā Latgales ielas pusē tiks izbūvēts divvirzienu veloceļš, kas savienos tirdzniecības centru “Dole” un jauno tramvaja galapunktu Višķu ielā. Savukārt saskaņā ar konceptplānu Latgales ielas telpu plānots labiekārtot un attīstīt, izveidojot jaunu ielu tirdzniecības vietu, uzstādot ielu norādes, apkaimes kartes un sludinājumu stendus, kas veicinās vietējo iedzīvotāju savstarpējo komunikāciju.
Parkam pretējā Latgales ielas pusē plānots izbūvēt plašu suņu pastaigu un treniņu laukumu, izveidot gājēju celiņus, ietves un savienojumu ar jauno tramvaja pieturu. Šī zona veidos tiltu uz jauno apkaimes kultūras telpu un pasākumu vietu, kuru paredzēts radīt, sakopjot un atjaunojot Aviācijas ielas skvēru un uzlabojot tā savienojumu ar piegulošo Rīgas Centrālās bibliotēkas Daugavas filiālbibliotēku. Iedzīvotāju ērtībām plānots atjaunot celiņus, izvietot labiekārtojuma elementus, sakārtot piegulošās ielas un autostāvvietas, izbūvēt apgaismojumu, stādīt jaunus kokus un ierīkot dekoratīvus apstādījumus. Konceptplāna izstrādes laikā īpaša uzmanība pievērsta apkaimes identitātes veidošanai, tādēļ paredzēts, ka šajā publiskajā ārtelpā taps atraktīvi vides mākslas objekti, lai ikdienā, kad nenotiek pasākumi, skvērs varētu kalpot par jauniešu pulcēšanās vietu.
Konceptplāns ir rīcību plānošanas dokuments un tajā iekļautās attīstības ieceres plānots īstenot pakāpeniski vairāku gadu garumā līdz 2030. gadam, atbilstoši pašvaldības prioritātēm un pieejamajam finansējumam. Šogad plānots sākt Ķengaraga parka, promenādes un Aviācijas svēra pārbūves projekta izstrādi, bet būvniecības darbu sākums plānots 2026. gada beigās vai 2027. gada sākumā. Projektēšanas gaitā Ķengaraga iedzīvotāji varēs iesaistīties un paust viedokli par piedāvātajiem risinājumiem. Vienlaikus iedzīvotāji var virzīt atsevišķas konceptplāna ieceres Rīgas pašvaldības līdzdalības budžeta konkursā, lai panāktu to ātrāku realizāciju. Turklāt pašvaldības iestādes jau apstiprinājušas to iespējamo īstenošanu konceptplānā norādītajās vietās, kas ir priekšrocība iedzīvotājiem.
Paredzēts, ka katru konceptplānā iekļauto attīstības ieceri īstenos konkrētās jomas atbildīgais departaments un lēmumu par finansējuma piešķiršanu pieņems Rīgas dome, bet ieviešanas procesu turpinās pārraudzīt Pilsētas attīstības departaments. Konceptplāns izstrādāts, iesaistot apkaimes biedrības, iedzīvotājus, vietējos uzņēmējus, un pašvaldības iestādes. 2024. gada vasarā notika konceptplāna 1. redakcijas sabiedriskā apspriede, un iedzīvotāju ieteikumi integrēti tā gala redakcijā. Konceptplāni pakāpeniski tiek izstrādāti arī citu apkaimju centriem un šogad to paredzēts izstrādāt Bieriņiem, Dārziņiem, Vecmīlgrāvim un Iļģuciemam, secīgi darbu uzsākot arī pie Sarkandaugavas, Āgenskalna, Purvciema, Šampētera–Zasulauka, Vecdaugavas un Bolderājas apkaimju centriem. Apkaimes centri savā starpā atšķiras gan ar izmēru, gan ar iepriekš ieguldītajām pašvaldības investīcijām, tādēļ konceptplānos iekļauto aktivitāšu skaits būs dažāds atbilstoši katras apkaimes specifiskajai situācijai.
Ar Ķengaraga apkaimes centra konceptplānu var iepazīties Rīgas pašvaldības Pilsētas attīstības departamenta mājaslapā.
Apkaimju centru veidošana ir viens no Rīgas pilsētas stratēģiskās attīstības virzieniem. Šim mērķim Rīgas dome ir apstiprinājusi Rīgas apkaimju centru attīstības plānu 2024.–2028. gadam, kurā definētas apkaimju centru teritorijas, to prioritārā attīstības secība un pasākumu rīcības virzieni.