STEM jomās - matemātikā, dabaszinātnēs (fizika, ķīmija, bioloģija, ģeogrāfija), tehnoloģijās (datorika, inženierzinības, dizains un tehnoloģijas) skolēni varēs pieredzēt - kā zināšanas praktiski tiek izmantotas nozarēs, tiešā veidā to sasaistot ar mācību saturu. Tāpat skolēniem būs iespēja iepazīt STEM jomas interešu izglītības centros, piemēram, tādos kā Kosmosa izziņas centrā Cēsīs, Zinātnes centrā “Vizium” Ventspilī, vides izglītības centrā “Botania” Salaspilī vai citos no plašā interešu izglītības norišu centriem visā Latvijā.
Pilsoniskā līdzdalības jomā - ar ārpusskolas aktivitātēm, pasākumiem un norisēm skolēniem veidos arī plašāku izpratni par pilsoniskās līdzdalības nozīmi, kādu labumu sniedz jomas zināšanas personiskai izaugsmei un ikviena lomai un nozīmei sabiedriskajos procesos. Lai skolēniem veidotu plašākas zināšanas un izpratni par to, kādas iespējas sniedz un kādu personisko ietekmi veido līdzdalība un iesaiste pilsoniskajos procesos, ceturtā daļā no pieejamā ES fondu atbalsta, ar nevalstisko organizāciju, jauniešu centru, biedrību līdzdalību, tiks ieguldīta pilsoniskās līdzdalības veicinošos pasākumos.
Jaunā programma skolēniem jau no paša izglītības procesa sākumposma, pirmsskolas, ļaus izzināt un praktiski iepazīt kā teorētiskās zināšanas, kuras gūst skolas mācību procesā, noder un ir pielietojamas, lai radītu gan ikdienā lietotus produktus un pakalpojumus, gan kā zināšanas palīdz atklāt un radīt ko jaunu. Atbalsta programma skolēniem no pirmsskolas līdz 12.klasei, kā arī profesionālās izglītības iestāžu audzēkņiem sniegs iespēju regulāri, līdz pat četrām reizēm gadā, iepazīt dažādu nozaru Latvijas uzņēmumus, augstskolas.
Plānots, ka tiks atbalstīti arī norišu piedāvātāji darbā ar bērniem un jauniešiem, piemēram, uzņēmumu pārstāvji varēs pilnveidot zināšanas un pedagoģiskās prasmes. Šāda atbalsta nosacījumi sniegs labākas iespējas nodrošināt programmas ilgtspēju.
Iecerēts, ka bērniem un jauniešiem izmantojot plašo STEM jomu un pilsoniskās līdzdalības aktivitātes un norises kā resursu, mācīšanās kļūs jēgpilnāka un mērķtiecīgāka, arī padarot vieglāku un skaidrāku izvēli par saviem turpmākajiem izglītības virzieniem.
Norišu apmeklēšanai plānotais finansējums ir 27 miljoni eiro, kas ir 81% no pieejamā finansējuma. Ieguldījumi tiks nodrošināti arī kataloga izveidei, kas atvieglos skolām iespēju mērķtiecīgāk veikt izvēli, lai plānotu norišu vietu apmeklējumu. Tāpat atbalstu saņems pašvaldības un izglītības iestādes norišu plānošanai un koordinēšanai.
Atbalsta pasākumu paredzēts īstenot no 2025. gada līdz 2028.gadam. Paredzēts, ka īstenojot atbalsta pasākumu 85% bērni un jaunieši būs piedalījušies norisēs. 30% skolēnu vidusskolas starpdisciplinārā kursa “Projekta darbs” izvēli ietekmēs norišu apmeklēšanas pieredze. Plānots, ka pusei no izglītojamo skaita pasākumi un norišu apmeklējumi ietekmēs turpmāko mācīšanās izvēli pēc pamatizglītības un vidējās izglītības.
Ar Ministru kabineta noteikumu projektu “Eiropas Savienības Kohēzijas politikas programmas 2021.–2027. gadam 4.2.2. specifiskā atbalsta mērķa “Uzlabot izglītības un mācību sistēmu kvalitāti, iekļautību, efektivitāti un nozīmīgumu darba tirgū, tostarp ar neformālās un ikdienējās mācīšanās validēšanas palīdzību, lai atbalstītu pamatkompetenču, tostarp uzņēmējdarbības un digitālo prasmju, apguvi, un sekmējot duālo mācību sistēmu un māceklības ieviešanu” 4.2.2.1. pasākuma “Kvalitatīvas un mūsdienīgas izglītības īstenošana pirmsskolas, pamata un vidējās izglītības pakāpē” īstenošanas noteikumi” var iepazīties tiesību aktu portālā.