"Šie grozījumi apliecina Latvijas vēlmi un spēju būt vienlīdzīgam partnerim starptautiskajā pētniecības vidē. Finansējuma pagarinājums līdz 2025. gada beigām dos iespēju mūsu zinātniekiem realizēt pilnvērtīgus pētījumus un piedalīties starptautiskās konferencēs, kas vairos Latvijas zinātnes redzamību un ietekmi," tā komentē Lana Frančeska Dreimane, IZM Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju departamenta direktore.
Iniciatīvā piedalās partneri no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Polijas, Ukrainas un ASV, kur katra valsts finansē savu zinātnisko institūciju dalību iniciatīvā. Līdz šim Latvijas pētniekiem finansējums bija paredzēts tikai 2024. gadam, kas ierobežoja plānoto darbību izpildi.
Šobrīd Latvijā tiek izstrādāti trīs projekti: Latvijas Universitātes (LU) Atomfizikas un spektroskopijas institūtam biomedicīnas jomā – "Pielāgots molekulārais transports zemu dimensiju hibrīdos materiālos no 1D nanokristāliem un 2D nanoloksnēm", LU Eksakto zinātņu un tehnoloģiju fakultātei hidroģeoloģijas jomā – "Gruntsūdeņu noturības novērtējums, izmantojot integrēto datu izpēti Ukrainai (GRANDE-U)" un Rīgas Tehniskajai universitātei materiālzinātņu jomā – "Unikāla pieeja jaunam pusvadītājam (Si)GeSn infrasarkano staru noteikšanai".
Latvijas Zinātnes padome ciešā sadarbībā ar ASV Nacionālo zinātnes fondu turpinās koordinēt īstenošanā esošus projektus. Saskaņā ar grozījumiem Latvijas pētniecības institūcijām būs pieejams finansējums līdz 100 000 EUR apmērā vienam projektam divu gadu periodā, līdzīgi, kā ir citām dalībvalstīm. Šāds risinājums ļaus nodrošināt vienlīdzīgas iespējas Latvijas pētniekiem aktīvi piedalīties starptautiskajos projektos un paplašināt savu sadarbības tīklu.
Pateicoties šai iniciatīvai, Latvijas zinātniekiem būs iespēja attīstīt ilgtermiņa sadarbību ar starptautiskiem partneriem, kā rezultātā palielināsies Latvijas pētniecības institūciju kapacitāte un starptautiskā konkurētspēja, kā arī tiks veicināta starpdisciplināru pētījumu izstrāde, kas sniedz risinājumus gan reģionāliem, gan globāliem izaicinājumiem.
Ar grozījumiem 02.04.2024. rīkojumam Nr. 247 "Par Baltijas jūras reģiona valstu, Ukrainas un Amerikas Savienoto Valstu sadarbības iniciatīvu pētniecībā" var iepazīties Ministru kabineta tīmekļvietnē.