Grozījumi veikti, lai autovadītājs, kurš sēdies pie stūres dzērumā, pats bez objektīva iemesla vairs nevarētu pieprasīt viņa nogādāšanu medicīnas iestādē alkohola koncentrācijas asinīs pārbaudei.
Līdz šim transportlīdzekļa vadītājs, kurš braucis dzērumā, varēja atteikties no izelpotā gaisa pārbaudes. Amatpersonai, kas veic pārbaudi, šāds autovadītājs bija obligāti jānogādā ārstniecības iestādē. Šādā veidā transportlīdzekļa vadītāji mēģināja izvairīties no atbildības par braukšanu reibumā, jo līdz medicīniskās pārbaudes veikšanai viņi varēja iegūt laiku un attiecīgi alkohola koncentrācija organismā samazinājās.
Saeima šodien galīgajā lasījumā arī pieņēma saistītus grozījumus Administratīvās atbildības likumā. Citastarp tie noteic administratīvo atbildību arī velosipēda, elektroskrejriteņa un mopēda vadītājiem, ja viņi atsakās no izelpotā gaisa pārbaudes alkohola koncentrācijas noteikšanai.
Tāpat Saeima šodien galīgajā lasījumā pieņēma saistītus grozījumus Krimināllikumā, nosakot kriminālatbildību autovadītājam arī par atteikšanos no alkohola pārbaudes izelpotajā gaisā.
Iekšlietu ministrijas informācija liecina, ka pārsvarā no medicīniskās pārbaudes ārstniecības iestādēs atsakās tieši tās personas, kuras jau iepriekš ir atteikušās no pārbaudes izelpotajā gaisā. Tādējādi, ikreiz nogādājot šos autovadītājus uz pārbaudi ārstniecības iestādē, tiek nelietderīgi noslogoti gan attiecīgie dienesti un ārstniecības personas, gan tērēti resursi.
Grozījumi Ceļu satiksmes likumā, Krimināllikumā un Administratīvās atbildības likumā stāsies spēkā 2025.gada 1.janvārī.