16. novembrī EP sarunu vedēji ar dalībvalstu pārstāvjiem panāca vienošanos par budžetu, nodrošinot, ka tas risina pašreizējās problēmas un uzlabo iedzīvotāju dzīvi.
Pirmais gada budžets pēc ES daudzgadu finanšu shēmas pārskatīšanas
2024. gada februārī, pārskatot ES daudzgadu budžetu, Parlaments panāca būtisku līdzekļu palielinājumu galvenajām prioritātēm, piemēram, atbalstam Ukrainai, un tas redzams arī 2025. gada budžetā. Deputāti arī nodrošināja finansējumu Eiropas Savienības Atveseļošanas instrumenta aizdevuma procentu maksājumiem, kas izrādījušies gandrīz divas reizes augstāki, nekā sākotnēji prognozēts. Vienlaikus saglabāts finansējums tādām programmām kā Erasmus+ vai programmām izpētes jomā.
Parlaments nodrošinājis papildu finansējumu ES programmām
EP deputāti arī panāca papildu finansējumu būtiskām ES programmām 2025. gada budžetā. Sarunās viņi papildus Eiropas Komisijas piedāvātajam budžetam nodrošināja 230,7 miljonus eiro galvenajām ES iniciatīvām, tostarp pētniecībai, klimata politikai, humānajai palīdzībai un robežu pārvaldībai. Pateicoties ietaupītiem līdzekļiem, vēl papildu 422 miljoni eiro nākamā gada budžetā paredzēti “Erasmus+” programmai un 20 miljoni - programmai “Apvārsnis Eiropa”.
Vairāk informācija par budžeta vienošanos.
Budžets tika pieņemts ar 418 balsīm pret 185, 67 deputātiem atturoties.
Budžeta komitejas priekšsēdētājs Johans van Overtfelds (ECR, Beļģija) sacīja: “Šis budžets ļaus ES efektīvi rīkoties, risinot Krievijas kara Ukrainā un krīzes Tuvajos Austrumos radītos izaicinājumus. Tas arī ļaus reaģēt uz dabas katastrofām un stiprināt mūsu ekonomiku konkurētspēju.” (Uzrunas plenārsēdē ieraksts)
Viktors Negresku (S&D, Rumānija), galvenais ziņotājs par ES budžētu 2025. gadam (III iedaļa - Komisija) sacīja: “ES 2025. gada budžets ir gandrīz 200 miljardi eiro, par 6 % vairāk nekā 2024. gadā. Tie ir papildus 10 miljardi eiro eiropiešu vajadzībām un ļaus veikt pēcpandēmijas ekonomikas atveseļošanas fonda aizdevuma maksājumus, nemazinot finansējumu būtiskākajām programmām. Apstiprinot ES budžetu nākamajam gadam, mēs sūtām skaidru vēstījumu ES iedzīvotājiem, ka, neraugoties uz sarežģīto politisko un ekonomisko situāciju, ES spēj nodrošināt sev nepieciešamos finanšu līdzekļus, lai īstenotu savu politiku un reaģētu uz iedzīvotāju vajadzībām.” (Uzrunas plenārsēdē ieraksts)
Ziņotājs par pārējām budžeta iedaļām Niklass Herbsts (EPP, Vācija) sacīja: “ES budžets 2025. gadam labs pamats atlikušajiem 2021. - 2027. gada daudzgadu finanšu shēmas gadiem. Es varu apstiprināt, ka mēs veiksmīgi aizstāvējām Parlamenta galvenās prioritātes, uzlabojot kiberdrošību un veicinot mākslīgā intelekta izmantošanu ES iestādēs. Šī vienošanās apliecina mūsu apņemšanos un atbildību pret mūsu pilsoņiem.” (Uzrunas plenārsēdē ieraksts)
Pamatinformācija
Vairāk nekā 90 % ES budžeta tiek izmantoti, lai finansētu aktivitātes ES valstīs un ārpus tām, sniedzot labumu iedzīvotājiem, reģioniem, lauksaimniekiem, pētniekiem, studentiem, NVO un uzņēmumiem. Atšķirībā no valstu budžetiem ES budžets galvenokārt ir paredzēts ieguldījumiem, lai radītu izaugsmi un iespējas visā Eiropas Savienībā. ES apvieno 27 valstis, kuru kopējais iedzīvotāju skaits ir 450 miljoni. Ņemot vērā šo tvērumu, ES gada budžets ir salīdzinoši mazs — vidēji 160–180 miljardi EUR gadā 2021.–2027. gadā. Tas ir salīdzināms ar Dānijas valsts budžetu (5,6 miljoni iedzīvotāju) un ir aptuveni par 30 % mazāks nekā Polijas budžets (38 miljoniem iedzīvotāju). (Avots: Komisija)