DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
14. novembrī, 2024
Lasīšanai: 5 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Satiksme
1
1

Gunta Anča: esmu gandarīta par jau īstenotajiem piekļūstamības uzlabojumiem vilcienu satiksmē 

Ceturtdien, 14. novembrī, Satiksmes ministrijā notika Mobilitātes vienlīdzības un piekļūstamības konsultatīvās (MVPK) padomes ceturtā sēde, kurā diskutēja par taksometru piekļūstamības nodrošināšanu, braukšanas maskas atvieglojumu piemērošanu pašvaldību organizētajā sabiedriskajā transportā un jau īstenotajiem uzlabojumiem dzelzceļa infrastruktūrā. Pirmo reizi sēdes ievaros notika domnīca, kurā diskutēja par konkrētu ieteikumu mikromobilitātes infrastruktūras pieejamības nodrošināšanai iekļaušanu projektēšanas vadlīnijās. 

“Esmu gandarīta par uzņēmuma “Pasažieru vilciens” paveikto un jau īstenotajiem piekļūstamības uzlabojumiem, veicinot visu iedzīvotāju mobiltāti un ērtāku pārvietošanos vilcienu satiksmē. Šī gada laikā no plāniem esam tikuši līdz konkrētiem padarītiem darbiem. Tāpat pozitīvi vērtēju uzsākto darbu vienotu vadlīniju izstrādē, kas palīdzēs piekļūstamības aspektus ņemt vērā jau plānošanas un projektēšanas fāzē”, atzīst MVPK padomes priekšsēdētāja, organizācijas “SUSTENTO” valdes priekšsēdētāja un satiksmes ministra padomniece Gunta Anča. 

Lai nodrošinātu taksometru pieejamība personām riteņkrēslos un ar citām invaliditātēm, uzņēmums “Autotransporta direkcija” (ATD) ir uzsākusi darbu pakalpojuma īstenošanai Latvijā. Risinājuma izstrāde balstīsies uz labo praksi, kas ieviesta Tallinā, Igaunijā. Risinājuma izstrādei ir izveidota darba grupa, kurā piedalās pārstāvji no Satiksmes ministrijas, ATD,  Rīgas domes, FORUS, BOLT un nevalstiskām organizācijām, kas pārstāv personas ar invaliditāti. Sagaidāms, ka risinājuma ieviešanai nepieciešamo normatīvo regulējumu grozījumi tiks sagatavoti līdz nākamā gada aprīļa beigām. 

Kā informēja uzņēmums “Pasažieru vilciens” (PV), šobrīd elektrificētajās dzelzceļa līnijās ērta piekļūstamība vilciena pakalpojumiem nodrošināta 41 no 77 pieturām, papildus tam uzbrauktuves izmantošana iespējama vēl divās pieturās. Plānots, ka līdz šī gada beigām piekļūstamība tiks nodrošināta 46 pieturās, bet līdz 2026. gada vidum – visās pieturās. Savukārt neelektrificētajās dzelzceļa līnijās, kurās kursē dīzeļvilcieni, izmantojot VAS “Latvijas dzelzceļš” mobilos pacēlājus, pieejamība nodrošināta septiņās pieturās un līdz šī gada beigām tiks nodrošināta vēl 13 pieturās.  

Pirmo reizi sēdes ietvaros notika domnīca par  iespējamiem uzlabojumiem autoceļu nozarē, kas skar infrastruktūras pieejamību. Domnīcā nozares eksperti un pētnieki un sēdes dalībnieki diskutēja par konkrētiem risinājumiem un to iekļaušanu vadlīnijās ”Mikromobilitātes infrastruktūras drošības, plānošanas, projektēšanas un būvniecības labā prakse un ieteikumi”, ko šobrīd izstrādā VSIA “Latvijas valsts ceļi”.  

Mobilitātes vienlīdzības un piekļūstamības konsultatīvā padome izveidota pēc satiksmes ministra Kaspara Briškena ierosinājuma, lai efektīvāk īstenotu satiksmes nozarē izvirzīto prioritāti – nodrošināt ikvienam cilvēkam piekļūstamu un drošu transporta infrastruktūru, kā arī mobilitātes pakalpojumus, tostarp cilvēkiem ar pārvietošanās grūtībām. 

Konsultatīvajā padomē darbojas satiksmes nozares eksperti, vairākas NVO – “Latvijas Cilvēku ar īpašām vajadzībām sadarbības organizācija “SUSTENTO”, “Invalīdu un viņu draugu apvienība “APEIRONS”, Latvijas Paralimpiskās komiteja, “Latvijas Daudzbērnu ģimeņu apvienība”, “Latvijas Neredzīgo biedrība”, “Latvijas Nedzirdīgo savienība”, Eiropas Komisijas iniciatīvas AccessibleEU nacionālā eksperte, Biedrība “Rīgas pilsētas “Rūpju bērns” – , kā arī transporta jomas institūciju un organizāciju pārstāvji. 

Padome savā darbībā sniegs konsultācijas personu mobilitātes vienlīdzības un piekļūstamības politikas veidošanas procesā, veicinās mērķgrupas pārstāvošo nevalstisko organizāciju un pasažieru pārvadājumu jomā iesaistīto transporta nozares un citu institūciju sadarbību. Tāpat konsultatīvās padomes uzdevums ir apzināt problēmas personu tiesībās mobilitātes vienlīdzības nodrošināšanā un sniegt priekšlikumus to risināšanai. 

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI