Lai mazinātu dažādu meža kaitēkļu savairošanos mežā, katru gadu AS “Latvijas valsts meži” (LVM) izgatavo un izliek vairākus tūkstošus jaunu putnu būru. Līdz ar ligzdošanas sezonas noslēgumu, mežos arī novembrī turpinās izvietoto putnu būrīšu tīrīšana un nelielu remontdarbu veikšana.
Putni barojas ar kukaiņiem, to kūniņām, oliņām un kāpuriem, tāpēc, izvietojot mežā pietiekamā daudzumā putnu būrus, iespējams būtiski samazināt meža kaitēkļu, skujgrauzēju un lapgraužu, savairošanās risku.
Putnu būri mežos tīrāmi reizi divos gados pēc ligzdošanas sezonas, izmetot visu ligzdu materiālu, kas atrodas būrītī. Ligzdošanas sezonas laikā būrīšos sakrājas veco ligzdu paliekas, kas pilnas ar putniem nelabvēlīgiem kukaiņiem-parazītiem: blusām, asinssūcējiem, spalvgraužiem, kā arī olu čaumalām. Viss būrīšu saturs jāizmet, lai likvidētu parazītus un lai putniem būtu pietiekami daudz vietas jaunu ligzdu vīšanai nākamajā gadā. Iztīrītu būri novieto atpakaļ pie koka, vai arī pārvieto uz citu vietu, ja iepriekšējā kļuvusi tam nepiemērota.
Jaunus putnu būrus piemērotās mežaudzēs LVM izvieto agri pavasarī – īsi pirms gājputnu atgriešanās. Tie pārsvarā domāti dažādām zīlīšu sugām, melnajam mušķērājam, erickiņam, tītiņam. Savukārt mežos ligzdojošās dobumperētāju sugas – lielā zīlīte, zilzīlīte un dzilnītis – Latvijas mežos dzīvo visu gadu un būrīšus izmanto arī kā nakšņošanas vietu. Turklāt mazie dobumperētāji nekad neizmanto veco, iepriekš izveidoto ligzdu, bet gan vienmēr būvē jaunu, un ligzda, kas uzbūvēta virs vienas vai vairākām vecajām ligzdām, ir vieglāk sasniedzama ligzdu postītājiem – plēsīgajiem dzīvniekiem un putniem. Tāpēc ir svarīgi būrīti regulāri tīrīt.
Vienlaikus ar būra tīrīšanu, tiek novērsti arī tā defekti, piemēram, nomainītas pārtrūkušās stieples, uzlikts jauns jumtiņš, ja vecais pazudis u.c. Lai zinātu, kuri no būriem ir iztīrīti, speciālisti pēc darba paveikšanas ar koku marķējamo krāsu uz būra sāna uzpūš apli.
Veicot regulāru būrīšu tīrīšanu, putnu būra praktisko mūžu var pagarināt pat vairākas reizes.