DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
30. oktobrī, 2024
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Kultūra

Daugavgrīvā jaunatklāts kultūras piemineklis – Daugavgrīvas vraks V 

FOTO: NKMP arhīvs

Latvijas zemūdens mantojums par vienu objektu bagātāks – 2024. gada 29. oktobrī Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde noteikusi jaunatklāta kultūras pieminekļa statusu kuģa vrakam Rīgas līcī, pie Daugavgrīvas.  

Smiltīs ieskalotais un daļēji erodējušais koka kuģis pie Daugavgrīvas nogrimis 17. - 18. gadsimtā. Īpaši izceļams, ka uz vraka saglabājusies mortīru šāviņu krava, kas ir lielākais zināmais šāda veida atradums Latvijas arheoloģiskajā materiālā. Atzīstot senvietas kultūrvēsturisko nozīmi, Daugavgrīvas vraks V virzīts iekļaušanai valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā kā valsts nozīmes arheoloģiskais piemineklis. 

Par kuģa vraku Nacionālajai kultūras mantojuma pārvaldei 2024. gada septembrī ziņoja biedrība “Baltijas ronis, ūdenslīdēju klubs”, aicinot tam noteikt valsts aizsardzību. Vrakam noteikta aizsargājamā teritorija, kā arī aizsardzības zona, kurā jebkādas saimnieciskās darbības turpmāk ir jāsaskaņo ar Nacionālo kultūras mantojuma pārvaldi.  Kuģa vraks ir saglabājams pilnā apmērā un to nedrīkst pārveidot vai celt no tā ārā mantas un ar to saistāmās daļas. 

2024. gadā veicot zemūdens kultūras mantojuma apzināšanas darbus Daugavgrīvas piekrastē, ir atklāti vēl vairāki nozīmīgi zemūdens kultūras mantojuma objekti, kuru atbilstību valsts aizsargājamu kultūras pieminekļu statusam Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde vērtēs pēc pilnīgākas informācijas apkopošanas. 

Diemžēl, daļa no Latvijas teritoriālajos ūdeņos esošajiem vrakiem ir izlaupīti, nelikumīgi izceļot uz tiem esošos priekšmetus. Šī ir daļa no maz apzinātā zemūdens kultūras mantojuma, kas ir pakļauts dabas ietekmes un cilvēku apzinātas postīšanas riskam, tāpēc informējam, ka no jebkura zemūdens objekta ir aizliegts izcelt mantu, tajā skaitā no kuģu un citu nogrimušu transportlīdzekļu vrakiem. Kuģu vraki ir pakļauti īpašumtiesībām, kā arī tie var būt bojā gājušu jūrnieku mirstīgo atlieku atdusas vietas.  

Atgādinām, ka par atradumiem (tajā skaitā kuģu vrakiem), kuriem varētu būt vēsturiska, zinātniska, mākslinieciska vai citāda kultūras vērtība, kā arī par to atrašanas vietu un apstākļiem nekavējoties jāziņo Nacionālajai kultūras mantojuma pārvaldei! 

Pateicamies iesaistītajām pusēm par sadarbību zemūdens mantojuma apzināšanā un sargāšanā. 

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI