Projekta atklāšana norisinājās Viļņā, Lietuvā, kuras laikā OECD, Eiropas Komisijas (EK) un projektā iesaistīto konkurences iestāžu pārstāvji iepazīstināja ar projekta mērķiem un gaidāmajām aktivitātēm, kā arī pārrunāja ciešākas sadarbības iespējas.
Konkurences padomes locekle Inese Druviete, sveicot iesaistītās puses projekta atklāšanas pasākumā, norādīja, ka projekts sniegs iespēju KP gūt dziļāku izpratni par digitālās nozares jautājumiem, kā arī nodrošināt efektīvu turpmāko rīcību, aizsargājot patērētājus un atbalstot mazos un vidējos uzņēmumus un to izaugsmi strauji attīstītajā digitālajā ekonomikā.
"Šis projekts sniegs lielisku iespēju identificēt pastāvošās nepilnības un paplašināt redzesloku, lai proaktīvi pielāgotu tiesisko regulējumu. Reglamentējošo instrumentu stiprināšana palīdzēs pasargāt patērētājus un veicinās godīgu konkurenci uzņēmējdarbības vidē. Sadarbība ar EK, OECD un mūsu kaimiņvalstīm – Lietuvu un Poliju – ir īpaši vērtīga, ņemot vērā mūsu ierobežotos resursus patstāvīgi īstenot liela mēroga projektus," sacīja I. Druviete.
Projekta īstenošanas laikā OECD ar trīs iesaistīto valstu institūciju palīdzību veiks Lietuvas, Latvijas un Polijas tiešsaistes tirdzniecības vietu un to ekosistēmu tirgus izpēti, noteiks galvenos tirgus dalībniekus un to darbību, identificēs potenciālās konkurences problēmas un sniegs ieteikumus, kā tās risināt. Lai stiprinātu ieinteresēto institūciju kapacitāti, tiks rīkotas apmācības un praktiski semināri.
Paredzams, ka projekts palīdzēs izstrādāt noteikumus, lai saglabātu digitālo tirgu atvērtību un konkurētspēju. Eiropas Savienības līmenī Digitālo tirgu akts attiecas uz pasaules lielākajiem interneta platformu operatoriem, nosakot godīgas tirdzniecības noteikumus un palīdzot nodrošināt konkurenci, bet neattiecas uz mazākām saimnieciskām vienībām, kurām ir tirgus vara tikai noteiktā reģionā vai valstī. KP norāda, ka, ja nav izstrādāts specifisks regulējums, konkurences principu ievērošanas uzraudzības efektivitāte samazinās, jo konkurences iestāžu veiktās izmeklēšanas digitālajos tirgos prasa ārkārtīgi detalizētas zināšanas par tirgu, kā arī ievērojamus laika un cilvēkresursus.
Projekts tiek finansēts ES Tehniskā atbalsta instrumenta programmas ietvaros un tā plānotais norises ilgums ir 21 mēnesis.