“Atzīmējot savu aktivitāti “Svinam Dabu” kartē, mēs ne tikai kalendārā iezīmējam savus plānus šim rudenim dabas sakopšanā, mēs iedvesmojam arī citus līdzcilvēkus nekautrēties caur savu darbu svinēt dabu. Pasaules talka Latvijā notiks 20.-21. septembrī, bet savus ieplānotos darbus varat veikt arī jebkurā citā ērtā laikā – šie datumi simboliski būs tie, kuros sev un citiem dabas draugiem teiksim paldies par gada laikā padarīto. Paldies ir novērtējums par sakoptu dabu, mainītiem ieradumiem, paldies ir arī iedvesma un mudinājums priecāties par padarīto un iedvesmoties jauniem darbiem dabas labā,” uzsver “Lielās Talkas” organizatore Vita Jaunzeme.
Ar īpašu vēlējumu savai ģimenei, pilsētai, novadam, Latvijai vai visai planētai stādītie Laimes koki ir pasaulē nebijusi akcija, ko Latvija aizsāka pirmajā Pasaules talkā 2018. gadā. Tādējādi novērtējam lielo darbu, ko talcinieki paveikuši dabas attīrīšanā no piesārņojuma ar vēstījumu sev un pasaulei – tīrā vietā var “iestādīt” atkal jaunu dzīvību, nākotni.
Ja plānojat stādīt kokus savā privātajā teritorijā, tad saskaņošana nav nepieciešama, ja vēlaties stādīt kokus pašvaldības vai jebkurā publiskā teritorijā, aicinām sazināties ar konkrētās pašvaldības koordinatoru, kontakti pieejami šeit: https://talkas.lv/kontakti/
Šogad aktivitāšu kartē var atzīmēt arī citus savus plānotos labos darbus dabai. Īpašu uzmanību Lielā Talka velta arī tīra ūdens nozīmei un Baltijas jūras stāvoklim, aicinot apzināties katra atbildību par iespēju uzlabot jūras stāvokli, kas ir šobrīd viena no piesārņotākajām pasaulē. Tāpēc kustība “Lielā Talka” aicina, dodoties atpūsties pie ūdeņiem, savākt ūdenstilpņu piekrastēs un ūdenī atrastos atkritumus, kā arī pievērsties savu ikdienas paradumu revīzijai.
Tāpat “Svinam Dabu” kartē, ko var atrast www.talkas.lv galvenajā atvērumā var atzīmēt izglītojošās aktivitātes, piemēram, skolu vai citu iestāžu, grupu norises, kuru mērķis ir radīt dziļāku izpratni par dabas procesiem, par cilvēka darbības iespaidu uz dabas veselību. Arī izglītojošs pārgājiens dabā ar zinošu speciālistu vai diskusija skolā vai kopienas centrā par zaļākas dzīves ieradumiem ir atzīmējamas “Svinam Dabu” kartē.
Pēc talkas sendienās vienmēr dziedāja un kopā nosvinēja labi padarītu darbu – par to liecības ir mūsu tautas dziesmās un folkloras pierakstos. Arī mūsdienās ikviens labi padarītu darbu dabas labā varam nosvinēt ar kopīgu priecīgu sadziedāšanos vai pieklusinātu meditāciju. Tāpēc Lielā Talka izvērš sadarbību ar Dziesmusvētku biedrību, aicinot korus, folkloras kopas, ansambļus, kapelas, amatierteātrus uz kopīgu būšanu un sadziedāšanos dabā pēc labi padarīta darba. Ja plānojat šādu aktivitāti, lūdzu, atzīmējiet kartē, lai citi var pievienoties.
Pasaules talka šogad Latvijā notiks 20. un 21.septembrī, Latvijā to pārstāv Lielā Talka un starptautiski to organizē nevalstiskā organizācija “Let’s Do It World”, kas ir ANO Vides Programmas (UNEP) un ANO Vides Asamblejas (UNEA) akreditētā locekle. 2023. gada decembrī ANO ratificēja rezolūciju, ar kuru 20. septembris kā Pasaules talkas diena iekļauts ANO oficiālajā kalendārā.
Lielo Talku rudens kampaņā atbalsta Klimata un enerģētikas ministrija, “Luminor Banka”, Latvijas Pašvaldību savienība kā galvenais sadarbības partneris, ilgstošais atbalstītājs “Mežpils alus”.