No NBS puses žoga izbūvi veica 80 karavīri un zemessargi un viņiem uzticēto 20 km posmu izbūve tika veiksmīgi paveikta, apsteidzot plānoto grafiku. “Trūkstošā žoga izbūve uz Latvijas–Krievijas robežas ir viena no VNĪ augstākajām prioritātēm, tādēļ tiek darīts viss iespējamais, lai panāktu iespējami straujus būvniecības tempus. Sadarbībā ar NBS bija unikāla pieredze visām iesaistītajām pusēm ar potenciālu turpmākai sadarbībai – NBS ieguva specifiskas zināšanas kritiskās infrastruktūras izbūvē, savukārt VNĪ bija jauna un vērtīga pieredze, jo vadījām būvniecības procesu. Iekāpām būvnieka kurpēs, saskaroties ar dažādiem būvdarbu organizēšanas izaicinājumiem – darbu sarežģītos laika apstākļos, komandas motivēšanu, piegāžu ķēdēm un daudziem citiem jautājumiem, ar kuriem ikdienā esot pasūtītāja pozīcijā tieši nesaskaramies, ” norāda VNĪ valdes priekšsēdētājs Renārs Griškevičs.
Kopumā VNĪ noslēdzis 16 līgumus ar 6 būvuzņēmējiem par būvdarbu veikšanu trūkstošā žoga un infrastruktūras izbūvei visā robežas garumā. Robežžoga izbūves darbi tiek veikti kopš aprīļa. Būvniecības darbus turpina veikt būvuzņēmēji SIA “Citrus Solutions”, SIA “HAGBERG Construction”, SIA Nordes būve, PS "P un P Būvniecības grupa", SIA Baltic Construction Company (BCC) un VAS “Latvijas autoceļu uzturētājs”. Plānots žoga izbūvi prioritārajos posmos pabeigt līdz šā gada nogalei. Būvdarbi īpaši sarežģītajos posmos ~28 km garumā un infrastruktūras izbūve turpināsies līdz 2025. gada nogalei.
Kopumā Latvijas–Krievijas robeža ir 283,6 kilometrus gara. Iepriekš SIA "Ceļu būvniecības sabiedrība "Igate" izbūvēja 99 km, līdz 2019. gadā darbi tika apturēti. Uzticoties VNĪ pieredzei un zināšanām 2023. gada vasarā ar īpašu likumu uzņēmumam tika nodots vadīt, īstenot un uzraudzīt ES ārējās austrumu robežas žoga un infrastruktūras izbūvi. Ņemot vērā VNĪ iepriekšējo pieredzi, purvainajās zonās uz Latvijas–Krievijas robežas tiks izmantots inovatīvs pontonu risinājums ar žogu, kas ir ilgmūžīgs un tā kalpošanas laiks ir vismaz 50 gadu.
Austrumu robežas izbūves projekta īstenošanu uzrauga Ārējās robežas infrastruktūras izbūves uzraudzības komiteja, kuras sastāvā ir pārstāvji no Aizsardzības ministrijas, Iekšlietu ministrijas, Ārlietu ministrijas, Ekonomikas ministrijas, Satiksmes ministrijas, Zemkopības ministrijas, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas, Valsts robežsardzes, Nodrošinājuma valsts aģentūras, VAS “Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs”, VAS “Valsts nekustamie īpašumi”, AS “Latvijas Valsts meži”, Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūras un Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem. Aktuālā informācija par Latvijas–Krievijas robežas žoga un infrastruktūras izbūves gaitu VNĪ mājas lapā.