Valsts SIA “Valsts aizsardzības korporācija” darbība tiek finansēta no aizsardzībai piešķirtajiem valsts budžeta līdzekļiem. Šobrīd tās pamatkapitālā ir iemaksāti jau 1,6 milj. eiro, kurus cita starpā plānots izlietot kapitālsabiedrības administratīvo resursu finansēšanai, piemēram, valdes un darbinieku atlasei un nodarbināšanai, biroja administratīvajām izmaksām, komandējumiem, pamatlīdzekļu iegādei u. c.
“Aizsardzības ministrijas 2023. gada pārskata revīzijā vērtējām jautājumu par kapitālsabiedrības izveidošanu, norādot, ka pastāv iespējamie riski finansējuma izlietojumam atbilstoši mērķim. Saskaņā ar publiski pieejamo informāciju nupat norisinājās konkurss par vieglo automašīnu iegādi valsts SIA “Valsts aizsardzības korporācija” vajadzībām, kur viena no automašīnām ir plānota elektriskā. Konkursā piedalījās viens pretendents, un, ja Aizsardzības ministrija atbalstīs, valstij tas kopā izmaksās 180 tūkst. eiro. Šī konkursa norise un rezultāti neliecina, ka kapitālsabiedrības darbība būtu vēsta uz sākotnēji plānoto virzību integrācijai Nacionālo bruņoto spēku apgādes sistēmā. Mēs aicinām Aizsardzības ministriju stiprināt SIA “Valsts aizsardzības korporācija” pārvaldības principus, lai tai piešķirtie valsts budžeta līdzekļi primāri tiktu izlietoti aizsardzības resora vajadzībām, nodrošinot iekšējo un ārējo drošību, nevis kapitālsabiedrības administrācijas vajadzības, kurām patlaban nebūtu piešķirama prioritāte,” norāda Valsts kontroles padomes loceklis Gatis Litvins.
Valsts drošību Ministru kabinets ir atzinis par galveno prioritāti, paredzot būtisku finanšu līdzekļu novirzīšanu aizsardzības izdevumiem. Šajā gadā tie ir plānoti 1,3 mljrd. eiro apmērā, savukārt nākamajos gados finansējums turpinās palielināties, 2027. gadā sasniedzot 1,8 mljrd. eiro. Aizsardzības budžeta pieaugums pats par sevi neraksturo valsts aizsardzības spēju palielināšanos. To ietekmē vairāki faktori, no kuriem viens ir aizsardzības industrijas gatavība nodrošināt bruņotos spēkus ar nepieciešamajām precēm un pakalpojumiem.
Valsts SIA “Valsts aizsardzības korporācija” dibināšana 2023. gada nogalē bija nozīmīgs pavērsiens aizsardzības un drošības industrijas politikas līdz šim iepriekš neīstenotā jomā – militārās rūpnīcas izveide Latvijā un industriālās bāzes munīcijas ražošanā attīstība. SIA “Valsts aizsardzības korporācija” kapitāldaļas pieder Aizsardzības ministrijai, kas kopā ar Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem ir primārais kapitālsabiedrības klients, tai kļūstot par neatņemamu Nacionālo bruņoto spēku apgādes sastāvdaļu. Dibināšanas brīdī kapitālsabiedrība no aizsardzībai piešķirtajiem valsts budžeta līdzekļiem saņēma
500 tūkst. eiro. Turklāt šogad tās pamatkapitālā iemaksāti vēl 1,1 milj. eiro, par šādu summu samazinot Nacionālo bruņoto spēku vajadzību finansējumu 2024. gadā.
Valsts kontrole, sniedzot atzinumu par rīkojuma projektu “Grozījumi Ministru kabineta 2023. gada
23. novembra rīkojumā Nr. 799 "Par sabiedrības ar ierobežotu atbildību “Valsts aizsardzības korporācija" dibināšanu””, norādīja, ka valsts budžeta līdzekļi SIA “Valsts aizsardzības korporācija” tiek piešķirti situācijā, kad
- deleģējuma tiesiskās attiecības ir ministrijas un SIA “Valsts aizsardzības korporācija” plānoto darbību sarakstā;
- SIA “Valsts aizsardzības korporācija” vidējā termiņa darbības stratēģijas 2024.-2027. gadam izstrāde ir tikai plānota;
- pamatkapitāla palielinājums tiks segts no Aizsardzības ministrijai budžeta apakšprogrammā 22.12.00 “Nacionālo bruņoto spēku uzturēšana” 2024. gadā piešķirtajiem līdzekļiem.
Ņemot vērā minēto, Valsts kontrole aicināja Aizsardzības ministriju nodrošināt kontroli par piešķirto līdzekļu izlietojuma atbilstību mērķiem un aizsardzības resora vajadzībām.