DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
19. jūnijā, 2024
Lasīšanai: 8 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Veselība

Austrumu slimnīcas ārsti novēl priecīgus svētkus un atgādina dažus priekšnoteikumus, kā sagatavoties un svinēt droši 

Publicitātes attēls

Lai pasargātu sevi no smagu un kropļojošu savainojumu un apdegumu gūšanas un svētku laikā nenokļūtu slimnīcā akūtā veselības stāvoklī, kad nepieciešama neatliekama medicīniskā palīdzība vai pat dzīvības glābšana, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīnikas, Rokas un plastiskās ķirurģijas nodaļas un Apdegumu centra mediķi, gatavojoties svētkiem un svinot svētkus, aicina būt uzmanīgiem, piesardzīgiem un nekādā gadījumā neuzticēt svētku sagatavošanas darbus cilvēkiem alkohola reibumā.  

Veicot piemājas darbus, strādājot ar asiem instrumentiem un dažādām ierīcēm, piemēram, zāles pļāvēju, trimmeri, malkas zāģi vai skaldītāju, būtu jāievēro visus instrukcijā paredzētos piesardzības un drošas lietošanas padomus. Tāpat šajos darbos būtu jālieto atbilstošs aizsargtērps un drošības aprīkojums, kas paredzēts instrukcijā. 

“Pirms svētkiem, kā ierasts, ir ļoti daudz neizdarīto sagatavošanās darbu, kas steidzami jāpaveic, līdz ierodas viesi. Dažkārt palīgā aicina arī līgotājus no pilsētas. Un, kā likums, ja kaut kādus saimnieciskos darbus nedarām regulāri savā ikdienā, iemaņas, iespējams, ir aizmirsušās vai arī zudušas.  Pietiek ar vienu neuzmanīgu rīcību vai iekārtas tehniskā stāvokļa nepilnībām un vieglprātīgu lēmumu atteikties no aizsarglīdzekļiem, tā diemžēl likumsakarīgi tiek gūtas ļoti smagas un kropļojošas traumas. Mūsu ārstu novērojumi liecina, ka visbiežāk pacienti traumējas ar tādiem bīstamiem agregātiem kā zāģis, zāles pļāvējs, trimmeris, cirvis, bet, gatavojot mielastu, bīstami ir arī asi naži, ar kuriem gadās nogriezt pirkstus, vai asi iesmi, uz kuriem var tikt uzdurta arī plauksta, bojājot tās būtiskākās struktūras,” skaidro Jānis Bendiks, Latvijas Mikroķirurģijas centra direktors.  

“Taču visbīstamākās ir tieši mehāniskās ierīces, tāpēc cilvēkiem bez prasmēm nevajadzētu mesties darbos tieši pirms svētkiem. Savukārt tos, kam iemaņas ir, vēlreiz aicinām izlasīt informāciju lietošanas instrukcijā un nebūt vieglprātīgiem, sakot — gan jau ar mani nekas nenotiks. Ar bīstamām ierīcēm kategoriski nedrīkst strādāt alkohola reibumā, kā arī ilgstoši to nedrīkst darīt arī lielā karstumā. Jāuzmana bērni un mājdzīvnieki, lai nejauši nesavainotu arī viņus,” iesaka J. Bendiks. 

Kā rīkoties, ja tomēr ir noticis nelaimes gadījums un ir nocirsts pirksts vai plauksta 

 • Pirmais ieteikums — nomierināt cietušo cilvēku, atrast amputēto ķermeņa daļu un zvanīt Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam (NMPD) — 113, ziņojot par notikušo negadījumu.  
 • Zvanot uz NMPD, jānosauc precīza adrese un kā atrast notikuma vietu. Precīza adrese palīdzēs iespējami ātrākā laikā ierasties NMPD mediķiem un sniegt palīdzību. 
 • Pēc zvana jāsagaida precīzas NMPD mediķu instrukcijas un jārīkojas atbilstoši ieteikumiem. 
 • Iespēju robežās būtu jāaptur asiņošana, lietojot spiedošu pārsēju. Visvieglāk nepieciešamos palīglīdzekļus atrast automašīnas aptieciņā, bet, ja tādas nav, noderēs arī kāds lakats vai apģērba gabals. 
 • Amputēto ķermeņa daļu nedrīkst likt nekādos šķīdumos – ne spirtā, ne formalīnā – un arī ne ledū!  
 • Amputētā ķermeņa daļa ir jāietin tīrā, sterilā pārsējā un jāieliek celofāna maisiņā. Savukārt celofāna maisiņš būtu jāieliek traukā ar aukstu ūdeni, kuram jāpievieno nedaudz ledus. Ūdens temperatūrai jābūt +40C. Amputētās ķermeņa daļas audi nedrīkst būt sasaluši!  
 • Pacientam būtu svarīgi iespējami ātrāk nonākt specializētajā Mikroķirurģijas centrā Austrumu slimnīcā, kurā tiks veikta neatliekama rekonstruktīva operācija. 

Austrumu slimnīcas Rokas un plastiskās ķirurģijas nodaļas ārsti visu diennakti sniedz akūti nepieciešamo palīdzību, veicot sarežģītas rekonstruktīvas operācijas.  

Neatņemama svētku sastāvdaļa ir arī dažādi uguns rituāli – ugunskura kurināšana un lēkšana pār ugunskuru, kā arī pirtī iešana un/vai nakts pelde un rītausmas sagaidīšana pie ugunskura. Svētki nav iedomājami bez mielasta un ēdienu gatavošanas uz dažāda veida grila.  

“Es noteikti vēlos atturēt no lēkšanas pāri ugunskuram, jo parasti šis rituāls tiek izpildīts alkohola reibumā, kad cilvēki nenovērtē riskus. Bieži vien ugunskura liesmas ir pārāk augstas, kad kāds nolemj pārvarēt “augstu degošu barjeru”. Rezultātā vai nu cilvēks iekrīt ugunskurā, vai arī vīriešiem pie miesas piedeg un izkūst sintētiskā auduma bikses, vai sievietēm attiecīgi – zeķubikses. Vēl arī katru gadu kāds mēģina pārlēkt pāri grilam. Diemžēl piezemēšanās notiek uz grila oglēm un sakarsušām metāla detaļām, rezultātā — cilvēks spiests ilgstoši ārstēties Apdegumu centrā un ārkārtīgi nožēlo savu neapdomīgo un pārgalvīgo rīcību,” pieredzēto stāsta Austrumu slimnīcas Apdegumu centra vadītājs Sergejs Smirnovs. 

Daži vienkārši ieteikumi, kas būtu jāņem vērā, lai svētku prieku neaptumšotu apdegumu traumas  

 • Gar ugunskura malu augošā zāle jo īpaši uz rīta pusi kļūst slidena. Tādēļ pieaugušie pārvietojoties vai dejojot ap vai pie ugunskura, bet bērni — visbiežāk skrienot — var paslīdēt un nejauši iekrist ugunskurā. 
 • Nedrīkst lēkt pāri ugunskuram alkohola reibumā! Varbūt – nelēkt vispār! 
 • Pirtī ejot, jābūt piesardzīgiem karsto akmeņu tuvumā, bet, pirms liet sev virsū ūdeni, jāpārliecinās, vai tas nav karsts! 
 • Pasākuma atbildīgajam pavāram jāievēro piesardzība, darbojoties pie grila iekārtas.  
 • Ogles jāaizdedzina ar speciāliem grila sērkociņiem, kas ir garāki nekā parastie. 
 • Nedrīkst liet degmaisījumu liesmā!  
 • Liesmu pārņemta grilējamā ēdiena piedegšanu nevajag mēģināt novērst, ar “plikām” rokām ķeroties klāt karstām restēm. Laikus jānodrošinās ar palīgpiederumiem, piemēram, grila standziņām.  

“Ja notiek nelaimes gadījums, grilējot ēdienu, liesmas vienmēr aizsniegs un savainos cilvēka seju, acis, kaklu un arī rokas! Pirms glābiet ēdienu, aizskaitiet līdz trīs un sameklējiet ēdiena standziņas! Šie apdegumi ir ārkārtīgi smagi! Tādēļ medicīniskā palīdzība jāmeklē nekavējoties!” uzsver S. Smirnovs. 

Kā jārīkojas, ja redzat, ka cilvēku apņem liesmas 

 • Nekavējoties apslāpējiet liesmas, uzmetot segu vai dvieli. 
 • Pirmajai palīdzībai noderēs iepriekš sagatavots aukstā ūdens spainis. To var droši uzliet virsū cietušajam, tiklīdz apslāpētas liesmas. 
 • Jāzvana NMPD dienestam 113 vai arī vienotajam ārkārtējo notikumu tālruņa numuram 112, ziņojot par notikušo negadījumu.
Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI