Kā reģistrēt izbraukuma tirdzniecību?
Ja uzņēmums ēdināšanas pakalpojumus sniedz izbraukumā ārpus savas pamatdarbības vietas, piemēram, brīvdabas koncertos, pilsētas svētkos vai sporta pasākumos, tad šī izbraukuma tirdzniecība pirms tam jāreģistrē VID kā struktūrvienība. Tas ir ērti un ātri izdarāms tiešsaistē, VID Elektroniskās deklarēšanas sistēmā sadaļā “Reģistri” – “Struktūrvienības”, nospiežot uz “Pievienot struktūrvienību” un izvēloties struktūrvienības veidu “Izbraukuma pakalpojums”. Plašāka informācija pieejama www.vid.gov.lv sadaļā “Nodokļi / Noderīgi / Nodokļu maksātāji / Struktūrvienības reģistrācija .
Kā strādāt ar kases aparātu izbraukumā?
Ēdināšanas uzņēmumiem izbraukuma tirdzniecībā obligāti ir jāizmanto kases aparāts un jāizdrukā un jāizsniedz klientam kases čeks.
Īslaicīgi, līdz 5 darba dienām, izbraukumā drīkst izmantot to pašu kases aparātu, kas jau ir uzstādīts un reģistrēts pamata darba vietā. Tādā gadījumā pirms aparāta lietošanas uzsākšanas izbraukumā ēdinātājam VID EDS (sadaļā “Sarakste ar VID”) ir jāiesniedz informācija par tirdzniecības vietu, periodu un Grand Total vērtību vai summārās atmiņas kopsummu. Tāpat pirms kases aparāta lietošanas atsākšanas pastāvīgajā darbības vietā (struktūrvienībā) VID EDS, sadaļā “Sarakste ar VID”, ir jāiesniedz Grand Total vērtību vai summārās atmiņas kopsumma.
Savukārt, ja izbraukuma tirdzniecībā tiek izmantots cits kases aparāts, tas pirms tam jāreģistrē VID EDS, norādot, ka kases aparāts tiks lietots ārpus pastāvīgās darbības vietas (struktūrvienības). To var izdarīt, vēršoties pie reģistrēta apkalpojošā dienesta, ar kuru noslēgts līgums par kases aparāta apkalpošanu.
Plašāka informācija pieejama VID tīmekļa vietnes www.vid.gov.lv sadaļā “Uzņēmējiem / Kases aparāti un kases sistēmas / Veicamās darbības ar elektroniskajām iekārtām un ierīcēm EDS”.
Kādas licences nepieciešamas, un kā tās saņemt?
Ar alkoholisko dzērienu izbraukuma tirdzniecību sabiedrisko pasākumu norises vietās drīkst nodarboties tikai tie ēdināšanas uzņēmumi, kuri ir saņēmuši licenci mazumtirdzniecībai ar alkoholiskajiem dzērieniem vai alu kādā no savām pastāvīgajām darbības vietām.
Īpašs izņēmums paredzēts mazajām alkoholisko dzērienu darītavām. Ja savu restorānu vai kafejnīcu ir izveidojusi un izbraukuma ēdināšanas pakalpojumus sniedz mazā alkoholisko dzērienu darītava, tad tai pašu gatavotā alkohola tirdzniecībai savā restorānā vai kafejnīcā nav nepieciešama atsevišķa licence alkohola mazumtirdzniecībai un pietiek ar licenci apstiprināta akcīzes preču noliktavas turētāja darbībai mazajām alkoholisko dzērienu darītavām.
Informācija par licences alkoholisko dzērienu mazumtirdzniecībai saņemšanas kārtību pieejama šeit un informācija par licences alus mazumtirdzniecībai saņemšanas kārtību pieejama šeit.
Būtiski, ka alkoholisko dzērienu un alus tirdzniecība sabiedriskās vietās jāsaskaņo arī ar vietējo pašvaldību, kurā plānota izbraukuma tirdzniecība.
Atbildība
VID aicina visus ēdināšanas uzņēmumus ievērot minētās prasības un sekmēt godīgu konkurenci un uzņēmējdarbības vidi sev un citiem tās dalībniekiem.
Jautājumu vai neskaidrību gadījumā aicinām zvanīt uz VID Konsultatīvo tālruni 67120000 vai uzdot savu jautājumu rakstiski VID EDS sadaļā “Sarakste ar VID”.
Ja tomēr, pasākuma laikā veicot tirdzniecības vietu pārbaudes, VID konstatēs, ka minētās prasības netiek ievērotas, var tikt piemērots administratīvais sods atkarībā no konkrētā pārkāpuma veida. Savukārt par pārkāpumiem alkoholisko dzērienu tirdzniecības jomā papildus administratīvajai atbildībai – soda naudai – var tikt anulēta licence alkoholisko dzērienu tirdzniecībai.