DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
18. aprīlī, 2024
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Veselība

Veselības ministrs iepazīsies ar Somijas pieredzi veselības aprūpes un slimību profilakses nodrošināšanā  

Lai iepazītos ar Somijas pieredzi veselības aprūpes un slimību profilakses nodrošināšanā, veselības ministrs Hosams Abu Meri piektdien, 19.aprīlī, darba vizītē Somijā tiksies ar sociālo lietu un veselības ministri Kaisu Juuso (Kaisu Juuso), sociālās drošības ministri Sanni Grānu-Lāsonenu (Sanni Grahn-Laasonen) un citām Somijas veselības nozares amatpersonām. Darba vizītes ietvaros paredzēts pārrunāt un iepazīties ar Somijas veiktajām reformām veselības aprūpes jomā un apmeklēt Helsinku universitātes slimnīcu. 

Ministrs un Veselības ministrijas pārstāvji iepazīsies ar Somijas veselības un sociālās aprūpes sistēmām, pieredzi veselības nozares digitalizācijā un pacientu elektronisko datu apmaiņas veicināšanā, kā arī slimnīcu un neatliekamās palīdzības dienestu reformu.  

Somija un Dānija ir vienīgās valstis Eiropā, kurās ir viens no garākajiem iedzīvotāju paredzamajiem dzīves ilgumiem Eiropā un tas turpina pieaugt. 2023. gadā Somijā veica veselības aprūpes sistēmas reformu, kuras rezultātā veselības aprūpe ir decentralizēta, to organizē 22 labbūtības pakalpojumu apgabali (Well-being Service Counties). Katrs no labbūtības pakalpojumu apgabaliem pieder vienai no piecām sadarbības jomām, kas organizētas ap piecām universitātes slimnīcām, kurās tiek koncentrēta terciārā līmeņa pakalpojumu sniegšana. Vienu no tām – Helsinku universitātes slimnīcu – veselības ministrs Hosams Abu Meri apmeklēs klātienē. 

Somijas Sociālo lietu un veselības ministrija ir svarīgākā lēmējinstitūcija, taču par veselības aprūpes nodrošināšanu saviem iedzīvotājiem pamatā ir atbildīgi apgabali. Papildus šo pašvaldību veselības aprūpes pakalpojumiem arī darba devējiem saviem darbiniekiem ir jāpiedāvā arodveselības pakalpojumi, tādējādi nodarbinātie var izvēlēties, kuru no diviem ceļiem izmantot. Veselības aprūpes pakalpojumus nodrošina arī privātais sektors. Finansējums ir centralizēts valsts līmenī, pastāvot vairākiem pakalpojumu finansēšanas avotiem, tostarp privātajam finansējumam.  

Somijas veselības datubāze ir pilnībā digitalizēta un glabā datus par iedzīvotāju veselību, padarot to par vienu no visaptverošākajām datubāzēm pasaulē. Izveidotā stratēģija paredz veidot tādus digitālos pakalpojumus, kas motivē un palīdz cilvēkiem pašiem aktīvi iesaistīties un saglabāt veselību, labbūtību un darbspējas.  

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI