DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
03. aprīlī, 2024
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Vide

No 1. aprīļa stājas spēkā ciršanas ierobežojumi egļu mežaudzēs

Publicitātes attēls

Valsts meža dienests informē, ka no 1. aprīļa ir stājušies spēkā saimnieciskās darbības ierobežojumi egļu mežaudžu A, B un C aizsardzības zonās, lai ierobežotu egļu astoņzobu mizgrauža izplatību mežos. Ierobežojumi noteikti laika periodā no 2024. gada 1. aprīļa līdz 2024. gada 31. augustam.

A, B, C un D zonas, atbilst 2024. gada janvārī izdotajam rīkojumam:

 • A aizsardzības zona, kurā ietilpst vērtīgā egļu mežaudze,
 • B aizsardzības zona, kurā ietilpst skujkoku mežaudzes (egle vai priede ir valdošā koku suga un tās vidējais caurmērs ir vismaz 20 centimetri) 100 metru attālumā no vērtīgās egļu mežaudzes nogabala ārējās robežas,
 • C aizsardzības zona, kurā ietilpst egļu mežaudzes (egle ir valdošā koku suga, un tās vidējais caurmērs ir vismaz 20 centimetri) 101 – 500 metru attālumā no vērtīgās egļu mežaudzes.
 • D aizsardzības zona, kas atrodas ārpus A, B, C zonas.

Aizsardzības zonās A, B un C noteiktie saimnieciskās darbības ierobežojumi nosaka:

 • A  un B aizsardzības zonā ir aizliegta koku ciršana (izņemot rīkojumā minētos gadījumus),
 • C aizsardzības zonā ir aizliegta koku ciršana:
   
  • kopšanas un galvenajā izlases cirtē;
  • kailcirtē un rekonstruktīvajā cirtē platībā, kas mazāka par 0,8 hektāriem.

Ja cirsma skujkoku mežaudzē ietilpst B vai C aizsardzības zonā vairāk nekā 20 % no cirsmas platības, tad aizsardzības zonā ar stingrāko aizsardzības režīmu ieskaita visu mežaudzi.

Vērtīgās egļu mežaudzes un to aizsardzības zonas ir atspoguļotas valsts informācijas sistēmā - Meža valsts reģistrs un piekļuve sistēmai iespējama, izmantojot portāla latvija.lv autentifikācijas rīkus. D aizsardzības zona Meža valsts reģistrā netiek attēlota.

No 1. aprīļa stājas spēkā ciršanas ierobežojumi egļu mežaudzēs

Vēršam uzmanību, ka dažādos kartes mērogos var būt redzama tikai daļa informācija.

Valsts meža dienests no 2024. gada 1. aprīļa līdz 2024. gada 31. augustam apliecinājumu koku ciršanai sanitārajā vienlaidu cirtē pēc Valsts meža dienesta sanitārā atzinuma izsniedz piecu darbdienu laikā no iesnieguma saņemšanas vai Dabas aizsardzības pārvaldes pozitīva atzinuma saņemšanas (ja tāds ir nepieciešams saskaņā ar normatīvajiem aktiem). Šāds pats termiņš attiecas uz lēmumu par meža inventarizācijas datu reģistrēšanu Meža valsts reģistrā, ja meža inventarizācijas datos ir reģistrēta informācija par mizgraužu bojājumiem.

Laika periodā no 01.04.2024. – 31.08.2024. ir apturēta darbība meža īpašniekam vai tiesiskajam valdītājam mežaudzē (nogabalā) spēkā esošo apliecinājumu koku ciršanai A, B un C aizsardzības zonā, ja koku ciršana saskaņā ar Valsts meža dienesta rīkojumu ir aizliegta.

Savukārt, informācija par meža nogabaliem, kur apturēta darbība, ir redzama Meža valsts reģistrā “apliecinājumi” ievadot konkrēto apliecinājuma numuru.

Egļu astoņzobu mizgrauzis (Ips typographus) uzskatāms par visagresīvāko un bīstamāko egļu audžu kaitēkli visā Eirāzijā, jo tas var invadēt ne tikai novājinātas egles, bet arī pilnīgi veselus kokus. Tādēļ Valsts meža dienests aicina meža īpašniekus apsekot savas egļu mežaudzes, jo tikai tādejādi var konstatēt kaitēkļu savairošanos konkrētajā mežaudzē un veikt nepieciešamos aizsardzības pasākumus.

Valsts meža dienests ir valsts pārvaldes iestāde, kas uzrauga meža apsaimniekošanu, medību un dabas aizsardzības reglamentējošo normatīvo aktu ievērošanu, kā arī īsteno meža uguns apsardzību. Dienests uztur Meža valsts reģistru, kur tiek apkopota informāciju par mežu, tajā notiekošo saimniecisko darbību, medībām un medījamiem dzīvniekiem. Valsts meža dienesta misija ir rūpēties par atbildīgu meža apsaimniekošanu un saglabāšanu nākamajām paaudzēm.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI