DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
21. februārī, 2024
Lasīšanai: 5 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Finanses
1
1

Būtiski pieaugs investīcijas Rīgas ūdensvada un kanalizācijas tīkla atjaunošanai

SIA ‘Rīgas ūdens” ir izstrādājis vairākus iespējamos ūdensvada un kanalizācijas atjaunošanas scenārijus Rīgā, un ir aplēstas šo projektu realizācijai nepieciešamās izmaksas. Kopumā līdz 2040. gadam ir plānots ik gadu ūdensvada tīkla atjaunošanā investēt ap 7 miljoniem eiro (t. i., piecas reizes lielāks investīciju apjoms nekā līdz šim), bet kanalizācijas tīkla atjaunošanā – ap 8 miljoniem eiro (trīs reizes kāpinot ieguldījumu apjomu).

Sagatavots ilgtermiņa ūdensvada tīklu atjaunošanas plāns

Izvērtējot Rīgas ūdensvada tīklu tehnisko stāvokli, izstrādāts ūdensapgādes tīkla ilgtermiņa atjaunošanas plāns. Rīga un tās ūdenssaimniecības tīkli tika būvēti, plānojot iedzīvotāju skaita palielināšanos līdz miljonam, bet šobrīd “Rīgas ūdens” klientu skaits ir ~ 630 000. Ūdens tiek lietots mazāk, nekā plānots, tā plūsmas ātrums tīklā ir samazinājies, līdz ar to nodrošināt nemainīgi augstu kvalitāti ir sarežģīts uzdevums. Plānots kāpināt ūdensvada tīklu atjaunošanu, un atbilstošākais plāns paredz līdz 2040. gadam pilsētas ūdensvadā investēt vidēji 7 miljonus eiro gadā, kas nodrošinātu ilgtspējīgu ūdensvada tīklu atjaunošanu, t.i., vidēji 17,8 km gadā. Šobrīd ik gadu tiek atjaunoti ~3 km ūdensvada.

“Rīgas ūdens” ūdensvada tīklu (kopējais garums – 1515 km) vidējais vecums ir 46 gadi. Konstatēts, ka neapmierinošā tehniskajā stāvoklī ir ūdensvada tīkli ar kopējo garumu 176 km. Realizējot šo atjaunošanas plānu, prioritāri tiks atjaunoti ūdensvada posmi ar lielāku bojājumu skaitu, neatbilstošu caurplūdi un no neatbilstoša materiāla (svins u.c.) savulaik būvētie.

Noteiktas Rīgas ūdensvada remontdarbu prioritārās apkaimes

Analizējot cauruļvadu bojājumus maģistrālajos un sadales tīklu posmos pēdējo piecu gadu periodā, konstatēts, ka tajos notiek vidēji 172 avārijas gadā. Lielākais to skaits reģistrēts Imantā, Ziepniekkalnā, Purvciemā, Dārzciemā, Sarkandaugavā un Maskavas forštatē, tāpat vecpilsētā, Rīgas centra apkaimē un Iļģuciemā.

Lai gan pērn avāriju skaits bijis mazāks, iedzīvotāju nodrošināšanai ar nepārtrauktu pakalpojumu un kvalitatīvu ūdensapgādi ūdensvada tīklu bojājumu skaitu nepieciešams iespējami minimizēt.

Atjaunošanas plānā trīskāršots gada finansējums kanalizācijas tīkliem

Apkopojot un izanalizējot informāciju par pilsētas kanalizācijas cauruļvadu tehnisko stāvokli, līdz 2040. gadam plānots atjaunot vairāk nekā 150 km pilsētas kanalizācijas tīklu. Ir gatavi vairāki atjaunošanas scenāriji, aprēķinot izmaksas, ieteicamākais plāns paredz investēt vidēji 8,1 miljonu eiro gadā, kas nodrošinātu vidēji 9,6 kilometru kanalizācijas cauruļu atjaunošanu ik gadu, līdz 2040. gadam atjaunojot kopumā 152 kilometrus. Kanalizācijas tīklu vidējais vecums ir 42 gadi, un to kopējais garums – 1255 km.

Ekspluatācijā joprojām ir caurules no aizpagājušā gadsimta beigām, kas gan nenozīmē, ka tieši tās būtu avārijas stāvoklī. Neapmierinošākajā tehniskajā stāvoklī lielākoties ir daļa no vecākajiem keramikas un padomju okupācijas gados būvētajiem dzelzsbetona tīkliem. Kritiskā tehniskajā stāvoklī ir kanalizācijas tīkli ar kopējo garumu 152,9 km.

Kritiskāko kanalizācijas tīklu apkaimes – Pļavnieki un Dārzciems

Analizējot cauruļvadu bojājumus maģistrālo un savācošo pašteces kanalizācijas tīklu posmos un spiedvados pēdējo piecu gadu periodā, konstatēts, ka tajos notiek vidēji 132 avārijas gadā. Lielākais to skaits reģistrēts Pļavniekos, Dārzciemā, Āgenskalnā un Maskavas forštatē, tāpat arī pilsētas centrā, Katlakalnā un Šķirotavā. Šīm apkaimēm tiks pievērsta pastiprinātāka uzmanība kanalizācijas tīklu atjaunošanas plānā.

SIA “Rīgas ūdens” šobrīd ir izstrādājis uzņēmuma ilgtspējīgas attīstības stratēģiju laika posmam līdz 2040. gadam. Savukārt atjaunošanas plānu realizācija vēl  jāapstiprina ar ilgtermiņa finansēšanas stratēģiju.

Prezentācija par “Rīgas ūdens” investīcijām.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI