DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
21. februārī, 2024
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Labklājība

Reemigrācijas programmā Rīgā un Pierīgā pērn atgriezušās par gandrīz ceturtdaļu vairāk personu

2023. gadā Latvijā ar reemigrācijas koordinatora atbalstu visvairāk cilvēku atgriezās Rīgas plānošanas reģionā – 243 personas, kas ir par 23% vairāk nekā gadu iepriekš, kad uz Rīgas reģionu pārcēlās 189 cilvēki. Pērn uzsākta koordinatora saziņa vēl ar 460 remigrantiem, kuri tuvākajos gados plāno pārcelties uz dzīvi Rīgas reģionā.

Kopš reemigrācijas programmas sākuma 2018.gadā reģionā atgriezušās 1222 personas. Vairāk nekā puse no reemigrantiem par savu dzīvesvietu izvēlējušies Rīgu, bet otra puse – Pierīgas pašvaldības.

Daina Šulca, Rīgas plānošanas reģiona reemigrācijas koordinatore: “Uzlabojoties dzīves apstākļiem un atalgojumam Latvijā, arvien vairāk emigrācijā dzīvojošo iedzīvotāju pieņem sev tik svarīgu lēmumu par atgriešanos uz dzīvi dzimtenē. Turklāt atgriezušos vidū pieaug augsti kvalificētu darbinieku īpatsvars, kuri izveidojuši vai iesākuši veiksmīgu karjeru ārvalstīs. Vairāk atgriežas arī ģimenes ar diviem vai trīs bērniem. Novērojama reemigrantu pieaugošā nopietnā attieksme, kā tiek plānots pārcelšanās process. Salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, tas daudzām ģimenēm noritēja ļoti pārdomāti, savlaicīgi atrisinot bērnudārzu, skolas, darba un mājokļa jautājumus.”

Ņemot vērā ierobežotās iespējas piesaistīt brīvo darbaspēku reģionā, darbadevēji ir daudz atvērtāki atgriezušos personu integrēšanai darba tirgū. Piemēram, daudz attīstītākas kļūst tiešsaistes darba intervijas, kas ļauj reemigrantam atgriezties, zinot, ka viņam ir jau darbs Latvijā.

Galvenokārt pērn atgriezušies no Eiropas valstīm – Lielbritānijas, Zviedrijas, Norvēģijas, Īrijas, Vācijas. No tālākām zemēm var minēt ASV – katru gadu palielinās interese un atgriezušos skaits no Amerikas.

Dzīvojot tik ilgu laiku ārvalstīs, reemigranti labprāt izmanto valsts izveidoto reemigrācijas koordinatoru programmu un sniegto informatīvo atbalstu, lai atgriešanās process noritētu vienkāršāk un vieglāk.

Galvenie jautājumi, kas reemigrantus interesē: kā pieteikt bērnus Rīgas pirmsskolas iestādēs un skolās, kā Latvijā saņemt ārzemēs iegūto bezdarbnieka pabalstu un iekļaut darba stāžā ārvalstīs nostrādāto laiku, kā pareizi pārvest personīgās mantas. Reemigranti bieži vaicā par ģimenes pabalstiem Latvijā un dzīvesbiedra – ārzemnieka – iespējām iegūt pastāvīgās uzturēšanās atļauju. Viens no aktuālākajiem jautājumiem ir par to, kur papildus var apgūt latviešu valodu kā bērniem, tā pieaugušajiem.

Reemigrācijas koordinatora projekts pēc Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas iniciatīvas aizsākās 2018. gada martā sadarbībā ar plānošanas reģioniem. Rīgas plānošanas reģiona reemigrācijas programma aptver deviņas pašvaldības – Rīgu un Jūrmalu, kā arī Ādažu, Ķekavas, Mārupes, Olaines, Ropažu, Salaspils un Siguldas novadu.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI