DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
19. februārī, 2024
Lasīšanai: 5 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Tieslietas

Stradiņa slimnīca piedāvā “Velvei” nekavējoties slēgt vienošanos un pārņemt būvobjektu; garās “izlīguma” sarunās ievilkt slimnīcu neļaus

Pacientu, slimnīcas personāla un valsts interešu nodrošināšanai Paula Stradiņa Klīniskā Universitātes slimnīca (Stradiņa slimnīca) ir piedāvājusi SIA  “Velve” nekavējoties noslēgt vienošanos, uz kuras pamata slimnīca nekavējoties pārņem būvlaukumu un veic nepieciešamās darbības būvdarbu nepārtrauktības nodrošināšanai. Slimnīca nepieļaus tās ievilkšanu garās “izlīguma sarunās” bez būvobjekta pārņemšanas, kuru patiesais mērķis var būt objekta pārņemšanas kavēšana, tālāko būvdarbu kavēšana un laika novilcināšana, vēl vairāk apdraudot būvprojekta realizāciju saprātīgos termiņos un palielinot zaudējumus.

Šāda vienošanās nekādā veidā neietekmēs no līguma izrietošās iepriekš iegūtās savstarpējās prasījuma tiesības. SIA “Velve” ir laiks līdz 2024. gada 20. februāra darba dienas beigām noslēgt šādu vienošanos, pretējā gadījumā būvlaukuma pārņemšana tiks uzsākta 2024. gada 21. februārī. Vienlaikus SIA “Velve” ātrākajā iespējamajā laikā jāveic atlikušās tehniskās nodošanas darbības – izpilddokumentācijas nodošana, būvmateriālu nodošana u.c.

Stradiņa slimnīca uzskata, ka šāda veida vienošanās ir vienīgā saprātīgi un juridiski iespējamā situācijā, kad ir pilnīgi skaidrs, ka SIA “Velve” darbus neturpinās, un ir jānodrošina būvdarbu veikšanas nepārtrauktība. Šādos apstākļos nav iespējamas nekādas ilgas, mēnešiem garas diskusijas par vienošanās saturu, kas beigās var rezultēties ne ar ko. Slimnīca nepieļaus tās ievilkšanu garās “izlīguma sarunās” bez būvobjekta pārņemšanas, kuru patiesais mērķis var būt objekta pārņemšanas un tālāko būvdarbu kavēšana, lai vilcinātu laiku, vēl vairāk apdraudot būvprojekta realizāciju saprātīgos termiņos un palielinot zaudējumus.

“Ja reiz būvnieks atsaucas uz nepieciešamību izbeigt attiecības racionālā veidā, tad šis ir labākais veids, kas respektē arī valstiskās intereses,” uzsver Stradiņa slimnīcas interešu pārstāvis zvērināts advokāts, PwC Legal partneris Benno Butulis.

Stradiņa slimnīca informē, ka slimnīcas iniciētās tikšanās laikā par slimnīcas jaunā korpusa būvobjekta tehnisko pārņemšanu  SIA “Velve” paziņoja, ka ir gatava slēgt vienošanos par līguma izbeigšanu, kas apliecina, ka būvdarbus objektā tā  nekādos apstākļos vairs neturpinās.

Stradiņa slimnīca uzskata, ka šāds SIA “Velve” paziņojums skaidri pierāda slimnīcas rīcības pamatotību. Vienlaikus slimnīcas pašmērķis nav būvlaukuma demonstratīva vai fizisku ieņemšana. Slimnīcas mērķis ir pacientu un darbinieku interešu aizstāvība, uzbūvējot jauno korpusu, kam ir nepieciešama nekavējoša būvlaukuma pārņemšana, vienlaikus attiecībās ar SIA “Velve” pilnībā ievērojot tiesiskumu un normatīvā regulējuma prasības.

Līgums starp Stradiņa slimnīcu un SIA “Velve” tika noslēgts 2020.gada 27.augustā, un tajā paredzētais darbu izpildes termiņš bija 30 mēnešu – jauno slimnīcas korpusu būvniekam vajadzēja pabeigt 2023.gada pavasarī. Līguma laikā pēc SIA “Velve” ierosinājuma tā nosacījumi tika mainīti kopumā piecas reizes, bet darbu izpildes termiņi pagarināti trīs reizes, par 16 miljoniem eiro palielinot arī līgumcenu. Rezultātā šo gadu laikā izbūvēti vien nepilni 60% paredzētā būvapjoma, no kuriem daļa nav nodoti pasūtītājam, kopumā neapgūstot 26 miljonus Eiropas Savienības finansējuma.

Saskaņā ar pēdējo vienošanos būvniekam jauno slimnīcas ēku vajadzēja pabeigt līdz 2024. gada 1. jūnijam. Savukārt 2024. gada janvāra sākumā SIA “Velve” lūdza atkārtoti pagarināt līguma izpildes termiņu, norādot, ka jaunais iespējamais darbu pabeigšanas laiks varētu būt vēl pēc 17 mēnešiem, tātad 2025. gada vasarā, kas ir aptuveni gads pēc jau šobrīd vairākkārt pagarinātā termiņa.

Būvnieks SIS “Velve” tātad pats ir paziņojis par savu nespēju izpildīt līgumsaistības un pabeigt būvdarbus. Šādos apstākļos Stradiņa slimnīcas interešu aizstāvības nodrošināšanai nav citu tiesisko līdzekļu, kā vien nekavējoties pārņemt objektu un nodot to citam būvniekam. Slimnīcai nerīkojoties, turpinās pieaugt būvnieka nodarītie zaudējumi, kas vairs nekādi nav pieļaujams.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI