DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
11. janvārī, 2024
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Vide

Stājas spēkā grozījumi Valsts meža dienesta likumā  

Saeima 2023. gada 14. decembrī ir pieņēmusi grozījumus Valsts meža dienesta likumā, šis normatīvais akts ir izsludināts un 2024. gada 12. janvārī stāsies spēkā.  

Būtiskākais šajos grozījumos ir regulējums attiecībā uz administratīvā procesa realizācijas formu, izmantojot Valsts meža dienesta uzturētās valsts informācijas sistēmas Meža valsts reģistrs tiešsaistes pakalpojumu. Tas nozīmē, ka persona, kura vēlēsies saņemt administratīvo aktu, savu gribu izteiks, pieslēdzoties Meža valsts reģistram, un ievadot attiecīgo informāciju. Tāpat informācija par administratīvā akta izdošanu tiks paziņota ar Meža valsts reģistra starpniecību. Pats administratīvais akts būs kā ieraksts Meža valsts reģistrā līdzīgi kā ieraksts vienotajā datorizētajā Zemesgrāmatā, bet persona varēs saņemt informatīvu izrakstu par izdoto administratīvo aktu, ja būs tāda nepieciešamība.  

Normatīvais akts nosaka, ka gan personas iesniegumam, gan VMD amatpersonas izveidotam administratīvajam aktam vai citam dokumentam Meža valsts reģistrā ir juridisks spēks arī, ja tajos nav ietverts rekvizīts “paraksts”. Turklāt, privātpersonām ir paredzēta iespēja arī pilnvarot citu personu iesniegt iesniegumu un saņemt administratīvo aktu strukturētu datu veidā Meža valsts reģistrā. Šāds pilnvarojuma veids, izmantojot autentificēšanos informācijas sistēmā, pastāvēs līdzās administratīvajā procesā jau pazīstamajam notariālajam pilnvarojumam un mutvārdu pilnvarojumam.  

Atzīmējams, ka visas iecerētās izmaiņas tiks īstenotas pakāpeniski, lai to ieviešanu pilnā mērā nodrošinātu ne vēlāk kā līdz 2026. gada 31. decembrim. Vienlaicīgi Valsts meža dienesta personāls sniegs informatīvu un konsultatīvu palīdzību privātpersonām digitālo iespēju apguvei un izmantošanai. Uzsverams, ka meža īpašnieki un tiesiskie valdītāji joprojām var izvēlēties vērsties ar iesniegumu un saņemt informatīvo izrakstu par ciršanas apliecinājumu vai kādu citu administratīvo aktu klātienē mežniecībā. 

Grozījumi skāruši arī Valsts meža dienesta izdoto administratīvo aktu un faktiskās rīcības apstrīdēšanas kārtību, jo, izslēdzot no Valsts meža dienesta likuma 10.pantu, Valsts meža dienesta amatpersonu izdotie administratīvie akti būs apstrīdami augstākai amatpersonai, ģenerāldirektoram, un tad – pārsūdzami administratīvajā tiesā. 

Likumā iestrādāts arī deleģējums Ministru kabinetam noteikt Valsts meža dienesta formas tērpa un atšķirības zīmju nēsāšanas kārtību, noteikumi jāizdod līdz 2024. gada 31. martam. 

Valsts meža dienests ir valsts pārvaldes iestāde, kas uzrauga meža apsaimniekošanu, medību un dabas aizsardzības reglamentējošo normatīvo aktu ievērošanu, kā arī īsteno meža uguns apsardzību. Dienests uztur Meža valsts reģistru, kur tiek apkopota informāciju par mežu, tajā notiekošo saimniecisko darbību, medībām un medījamiem dzīvniekiem. Valsts meža dienesta misija ir rūpēties par atbildīgu meža apsaimniekošanu un saglabāšanu nākamajām paaudzēm. 

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI