DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
13. decembrī, 2023
Lasīšanai: 6 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Labklājība

Labklājības ministrija turpinās atbalstīt Pusaudžu resursu centra sniegtos pakalpojumus

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>

Šodien Bērnu un pusaudžu resursu centrs (PRC) prezentēja datus par divām sadarbībā ar Labklājības ministriju (LM) īstenotajām programmām- atkarības riska mazināšanas programmu (ATK) un Dialektiski Biheiviorālās terapijas (DBT) programmu augsta riska pusaudžiem. DBT programma ir jauns pakalpojums Latvijā un tika ieviesta šī gada vasarā, savukārt ATK programma pusaudžiem un viņu tuviniekiem ir pieejama jau sesto gadu. 2023.gadā ATK programmas ietvaros palīdzība sniegta vairāk nekā 2600 pusaudžiem, no kuriem 430 jaunieši palīdzību saņēma ilgstoši, vairāk nekā 4 mēnešu garumā. Savukārt DBT programmā šogad atbalstu saņēmuši vairāk nekā 50 pusaudži. 69% pusaudžu sadarbības noslēgumā ir sasnieguši visus izvirzītos mērķus, un PRC dati rāda, ka labākus rezultātus sasniedz tie pusaudži, kuru vecāki iesaistās PRC programmā kopā ar savu bērnu.

“Labklājības ministrijas atbalsts ir ļāvis mums attīstīt palīdzības iespējas pusaudžiem gan Rīgā, gan reģionos, un DBT programma ir liels ieguvums augsta riska pusaudžiem, par kuriem bieži redzam sižetus televīzijā. Ir svarīgi neaizmirst, ka šiem jauniešiem ir vajadzīga profesionāla palīdzība un mēs redzam, ka DBT programmā iesaistās un darbojas vairāki jaunieši, kuri līdz šim izkrituši vai nav saņēmuši pietiekamu atbalstu citās programmās, piemēram, sociālo dienestu sniegtajos sociālās rehabilitācijas pakalpojumos,” stāsta Liene Dambiņa, PRC valdes priekšsēdētāja. “Mūsu dati liecina, ka šogad ir notikušas izmaiņas vielu un procesu lietošanas tendencēs. Ja 2022.gadā pusaudži no atkarību izraisošām vielām visbiežāk lietoja alkoholu, tad šogad tās ir bijušas toksiskās vielas. Teju uz pusi ir pieaugusi arī narkotisko vielu lietošana, taču samazinājusies psihotropu vielu un alkohola lietošana. Redzam, ka arī procesu atkarības šogad ir bijušas mazāk izteiktas,” komentēja L. Dambiņa.

Labklājības ministrs Uldis Augulis uzsvēra: “DBT programma ir viena no programmām, kur būtu jāpriecājas nevis par to, ka pakalpojuma saņēmēju skaits pieaug, bet gan par to, ka jauniešu skaits, kuriem nepieciešams atbalsts atkarību pārvarēšanai samazinās. Taču apzinoties problēmu un redzot statistiku, esmu gandarīts, ka šāds pakalpojums jauniešiem ir pieejams un šodien prezentācijā arī ir redzams, ka pakalpojums ir nepieciešams un mēs turpināsim to sniegt, nodrošinot jaunā pakalpojuma nepārtrauktību. Pateicos Pusaudžu resursa centra entuziastiskai attieksmei un vēlmei sniegt atbalstu jauniešiem, kuri kādā savā dzīves posmā ir apmaldījušies.”

“DBT programmā ir pusaudži, kuriem ir kompleksa, pārklājoša simptomātika, kas var izpausties kā emociju regulācijas grūtības, attiecību problēmas gan ģimenē, gan ārpus tās, uzvedības traucējumi, atkarību izraisošo vielu lietošana un citas. Apskatot uzņemšanas datus, mēs redzam skaidras atšķirības starp pusaudžiem, kas nokļūst šajā programmā, no tiem, kas saņem atkarības risku mazināšanas programmu (ATK). DBT programmā esošie jaunieši ir vecāki, ar zemāku ikdienas funkcionēšanu un būtiskākiem uzvedības traucējumiem, ieskaitot vielu lietošanu un delikventu uzvedību, ar būtiskākām emociju regulācijas grūtībām un vairāk kā divas reizes augstāku pašnāvības riska novērtējumu,” komentēja PRC vadītāja, bērnu psihiatre dr. Anete Masaļska. “Uz doto brīdi, DBT programmu neviens jaunietis pilnībā pabeidzis nav, taču no starpizvērtējuma (3 mēnešus no programmas sākšanas) redzam būtiskas, pozitīvas tendences- samazinās atkarību izraisošo vielu lietošanas biežums un patērētais daudzums, paškaitējuma epizodes tiek pilnībā pārtrauktas vai samazinās vismaz 2 reizes, redzamas tendences samazināties pusaudža apjukumam par sevi, uzlaboties attiecībām ar citiem, labāka emociju regulācija un vairāk prosociālas uzvedības, uzlabojas vecāku – pusaudža attiecības, kopīgi apmeklējot grupu nodarbības,” stāsta dr. Masaļska.

Lai vērstos pēc palīdzības, sazinieties ar Pusaudžu resursu centru

Psiholoģiskā atbalsta tālrunis pusaudžiem un viņu tuviniekiem/ PRC klīnisko psihologu konsultācijas - +371 25737636 (strādā arī Whats App). Darba laiks- plkst.12-19 darba dienās. Anonīmi un bez maksas. Sarunā ar speciālistu tiks izvērtēta situācija un, ja nepieciešams, piedāvātas papildus konsultācijas klātienē vai attālināti pie PRC speciālistiem.

Noderīgi video un citi materiāli gan pusaudžiem, gan vecākiem ir pieejami Pusaudžu resursu centra vietnē www.pusaudzucentrs.lv  vai Facebook un Instagram kontos.

Par Bērnu un pusaudžu resursu centru

Bērnu un pusaudžu resursu centru (BPRC) ir izveidojis Bērnu slimnīcas fonds sadarbībā ar nozares speciālistiem Latvijā un Lielbritānijā. Kopš 2018.gada BPRC sniedz uz pierādījumiem balstītu, profesionālu, mūsdienīgu un multidisciplināru palīdzību pusaudžiem ar mentālās veselības grūtībām un viņu ģimenēm. Pateicoties Labklājības un Veselības ministriju piešķirtajam finansējums, visi BPRC pakalpojumi pusaudžiem un viņu tuviniekiem tiek nodrošināti bez maksas. BPRC atbalsts ir pieejams 9 Latvijas pilsētās- Rīgā, Daugavpilī, Jelgavā, Liepājā, Rēzeknē, Siguldā, Tukumā, Valmierā un Ventspilī.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI