DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
29. novembrī, 2023
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Vides aizsardzība

Pētījums: regulāro depozīta sistēmas lietotāju skaits pieaudzis no 71% līdz 80%

forto: Publicitātes foto

Kā noskaidrots SIA Depozīta Iepakojuma Operators (DIO) jaunākajā pētījumā, regulāri – vismaz reizi mēnesī vai biežāk – depozīta iepakojumus nodod 80% iedzīvotāju, kas ir par 9 procentpunktiem vairāk nekā pērn, bet depozīta sistēmu izmanto 94% Latvijas mājsaimniecību. Svarīgākais iemesls, kas motivē izmantot depozīta sistēmu, respondentiem arī šogad ir atgūtā depozīta maksa 10 centu apmērā (61%), kam seko mazāk atkritumu dabā (52%) un rūpes par vidi (39%).

“Depozīta sistēmas lietotāju skaits ir būtiski palielinājies un parāda arī kādu likumsakarību – jo ilgāk sistēma darbojas un ir pieejama iedzīvotājiem, jo lielākai sabiedrības daļai tā kļūst par pašsaprotamu, regulāru ikdienas paradumu. Ņemot vērā sabiedrības lielo pieprasījumu pēc tukšo iepakojumu nodošanas, depozīta sistēmas operators nepārtraukti strādā pie sistēmas pilnveides un funkcionalitātes uzlabošanas. Tā, piemēram, kopš sistēmas starta 2022. gada 1. februārī esam papildinājuši taromātu tīklu ar 304 jauniem taromātiem, kā arī pavisam nesen uzstādījām Latvijā pirmo beramtaromātu, kurā iespējams nodot līdz pat 100 PET un skārda iepakojumiem vienlaikus. Jāpiebilst, ka drīzumā tiks atvērts arī otrs beramtaromāts. Sistēmas pieprasījumu apliecina arī nodoto iepakojumu skaits – ja 2022. gadā kopumā tika nodoti 228 miljoni iepakojumu, tad šogad prognozējam 390 miljonus nodoto taras vienību,” komentē SIA Depozīta Iepakojuma Operators valdes priekšsēdētājs Miks Stūrītis.

Pētījuma ietvaros1 tāpat tika noskaidrots, ka šobrīd depozīta sistēmu neizmanto vien 6% mājsaimniecību. Kā biežāko iemeslu, kādēļ mājsaimniecībā2 neizmanto depozīta sistēmu, respondenti minēja, ka nav vietas, kur uzglabāt tukšos iepakojumus (29%), bet vēl 31% minēja citus iemeslus, tostarp – daļa iepakojumu tiek izmantota saimniecībā vai iepakojums ir bojāts.

“Latvijas taromātu tīkls tiešā veidā ir pakārtots aktuālajam veikalu tīklam, lai nodrošinātu iedzīvotājiem iespēju nodot depozīta iepakojumus turpat, kur tie tika iegādāti. Līdz ar to depozīta iepakojumu nodošanu ir iespējams ērti apvienot ar veikala apmeklējumu – kā apliecina svaigākie dati, šādu iepakojumu nodošanas modeli izvēlas vairākums jeb 68% iedzīvotāju. Bet katrs piektais (22%) respondents izvēlas uzkrāt lielāku iepakojumu apjomu un tikai tad ved to uz depozīta punktu,” skaidro Miks Stūrītis.

Aktuālā informācija par depozīta sistēmu pieejama mājaslapā www.depozitapunkts.lv, kā arī “Depozīta punkts” Facebook un Instagram kontos.

1 Aptauja internetā tika veikta sadarbībā ar aģentūru “MOZOKOT” 2023. gada oktobrī. Pētījuma bāze – Norstat Latvija. Tajā piedalījās Latvijas iedzīvotāji vecumā no 18 līdz 74 gadiem (n=1002).

2 Mājsaimniecības ietvaros depozīta sistēmu var izmantot viens vai vairāki ģimenes locekļi.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI