DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
22. novembrī, 2023
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Izglītība

Baltijas Biomateriālu ekselences centrs svinēs spāru svētkus

FOTO: Publicitātes foto

24. novembrī plkst. 11.00 Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) studentu pilsētiņā Ķīpsalā, Paula Valdena ielā 3, notiks Baltijas Biomateriālu ekselences centra (BBCE) jaunās ēkas spāru svētki. Jaunajā ēkā zinātnieki pētīs un sintezēs cilvēka «rezerves daļas» – implantmateriālus, kas veidoti no kalcija fosfātiem un domāti bojāto audu un orgānu aizvietošanai. 

BBCE ēkā strādās RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes  (MLĶF) Rūdolfa Cimdiņa Rīgas Biomateriālu inovāciju un attīstības centra zinātnieki, kuri šobrīd biomateriālus pēta un attīsta netālu no Ķīpsalas, Pulka ielā. Centra zinātnieki fokusējas uz materiālu un tehnoloģiju izstrādi personalizētai medicīnai – personalizētām zāļu piegādes sistēmām, implantmateriālu formas un ķīmiskā sastāva pielāgošanu.

Pārceļoties uz RTU studentu pilsētiņu un atrodoties līdzās MLĶF, kā arī citām RTU fakultātēm un strādājot kopā ar citu jomu kolēģiem, zinātnieki varēs paplašināt starpdisciplinārus pētījumus un attīstīt jaunu pētniecības virzienu, kas saistīts ar padziļinātu implantmateriālu izpēti šūnu vidē.

Jaunajā BBCE ēkā būs mūsdienīga vide pētniecībai, studijām un produktu pārnesei no laboratorijas uz tirgu. Tajā būs moderni aprīkotas ķīmijas laboratorijas, tīrā telpa, in vitro pētījumu un implantu prototipu izgatavošanas laboratorijas. Tur būs arī darba telpas zinātniekiem, konferencēm utt. Tā būs energoefektīva gudrā ēka, kas nodrošinās darbam optimālu apgaismojumu un mikroklimatu. Energoresursus ēkai nodrošinās saules paneļi. 

Vērienīgais BBCE projekts (GA Nr. 857287) tika uzsākts 2020. gadā MLĶF profesora Jāņa Loča vadībā, lai stiprinātu zinātnisko kapacitāti, izstrādātu un komercializētu jaunus biomateriālus kaulaudu atjaunošanai, sejas, mutes un žokļa ķirurģijai, ortopēdijai un citām jomām. Projektu RTU īsteno ciešā sadarbībā ar partneriem – Latvijas Organiskās sintēzes institūtu (OSI), Rīgas Stradiņa universitāti (RSU), RSU Stomatoloģijas institūtu, AO Pētniecības institūtu Davosā, Šveicē, un Erlangenas-Nirnbergas Universitāti Vācijā. Tā īstenošanai 15 milj. eiro piešķirti no ES programmas «Apvārsnis 2020» un 15 milj. eiro nodrošina valsts, ERAF un projekta partneri.  

Topošā ēka būs BBCE vadošā mītne. Projektā tiek paplašināta arī OSI un RSU pētniecības infrastruktūra, sadarbībā ar ārvalstu partneriem – vairota Latvijas zinātnieku kompetence, bet sadarbībā ar industriju – zināšanu un tehnoloģiju pārnese, sekmējot inovatīvas nozares, kā arī augstas pievienotās vērtības produktu un pakalpojumu attīstību Latvijā.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI