DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
08. septembrī, 2023
Lasīšanai: 6 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Ekonomika

Latvijas Informācijas tehnoloģiju klasterim jāpalielina kapacitāte ātrākai uzņēmumu digitalizācijas projektu izvērtēšanai 

Ekonomikas ministre š.g. 7. septembrī tikās ar vienu no Latvijas digitālā inovāciju centra - Latvijas Informācijas tehnoloģiju klastera (IT klasteris) – pārstāvjiem, lai pārrunātu progresu uzņēmējdarbības digitālās transformācijas atbalsta programmu ieviešanā. Atbalsta programmas izstrādātas ar mērķi veicināt dažādu tehnoloģisko procesu digitalizāciju, kā arī digitālo pakalpojumu un nepieciešamo spēju un prasmju attīstību uzņēmuma darbiniekiem. 

IT klastera pārstāvji informēja, ka līdz š.g. septembrim klasteris saņēmis 1600 uzņēmumu pieteikumus, no kuriem 1050 nosūtīts uzaicinājums aizpildīt digitālā brieduma testu. Digitālā brieduma testu aizpildījuši un klasteris uzsācis tālāko konsultāciju procesu ar aptuveni 550 uzņēmumiem, no kuriem Digitālās attīstības ceļa kartes jau izsniegtas 150 uzņēmumiem, attiecīgi šie uzņēmumi jau uzsākuši līguma slēgšanas procesu Latvijas Investīciju un attīstības aģentūrā (LIAA) vai Altum par atbalsta saņemšanu. Vienlaikus IT klastera pārstāvji norādīja, ka Latgalē, Kurzemē un Zemgalē projektu iesniegumu skaits ir mazāks (aptuveni 20% no visiem pieteikumiem), attiecīgi to izskatīšana notiek izteikti raiti; savukārt Rīgā un Vidzemē projektu pieteikumu ir vairāk, attiecīgi to izskatīšana prasa ilgāku laiku. 

Ekonomikas ministre Ilze Indriksone: “Lai uzņēmumi kļūtu vēl konkurētspējīgāki, kas ir arī visas Latvijas izaugsmes rādītājs, kopīgiem spēkiem ir jāveicina uzņēmumu digitalizācija, ieguldot tehnoloģiskos risinājumos un inovācijās, kā arī veicot izmaiņas ražošanas procesos. Šādas atbalsta programmas Latvija ievieš pirmoreiz, kas ir izaicinājums ne tikai ieviesējinstitūcijām, bet arī komersantiem digitālā brieduma testa aizpildīšanā un digitalizācijas stratēģijas sagatavošanā. Vienlaikus visām pusēm jāapzinās, ka ceļā uz ekonomikas transformāciju mums ir kritiski svarīgi celt uzņēmumu konkurētspēju, tāpēc kopīgiem spēkiem ir jāpanāk pēc iespējas ātrāka un plašāka uzņēmumu digitalizācija. 

Tikšanās laikā secināju, ka pastāv dažādi šķēršļi visās pusēs, kas kavē ātrāku lēmuma pieņemšanu un atbalsta nonākšanu līdz uzņēmumiem. Pamatojoties uz uzņēmumu ieteikumiem, Ekonomikas ministrija strādā pie regulējuma pilnveidošanas, lai vienkāršotu ceļa kartes maza apjoma atbalsta saņemšanai. Vienlaikus aicinu visas iesaistītās puses operatīvi risināt problemātiskos jautājumus, palielināt IT klastera kapacitāti un optimizēt kopējo klientu apkalpošanas procesu, kā arī pilnveidot LIAA un Altum komunikāciju ar klasteri, skaidrojot atbalsta piemērošanas nosacījumus. Sarunas laikā IT klasteris informēja, ka līdz šim iesniegto 1600 pieteikumu izskatīšana noslēgsies un komersanti saņems uzaicinājumu aizpildīt digitālā brieduma testus līdz šā gada oktobra vidum; ja uzņēmumi būs aktīvi un nepieciešamos dokumentus iesniegs operatīvi, ceļa karti tie saņem līdz valsts svētkiem.” 

Kā zināms, šā gada 22. februārī tika atklātas trīs Atveseļošanas fonda atbalsta programmas uzņēmējdarbības digitalizācijai, kuru ietvaros plānots sniegt atbalstu komersantiem 95,14 miljonu EUR apmērā.  Lai pieteiktos kādā no digitālās transformācijas investīcijām, kuras uzņēmumiem piedāvā Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra un Altum, komersantam vispirms jāvēršas pie viena no Latvijas EDIC - Latvijas Informācijas tehnoloģiju klastera vai Latvijas Digitālā akseleratora, lai veiktu sākotnējo digitālā brieduma testu, novērtējot esošo digitālo tehnoloģiju situāciju un identificētu jomas, kurās nepieciešams veikt ieguldījumus, un tālāk saņemtu digitālās attīstības ceļa karti, kas jau ir padziļināts novērtējums par atbalsta saņēmējam nepieciešamajām darbībām digitālās transformācijas veicināšanai. Izvērtējot digitālās attīstības ceļa kartē ietvertās rekomendācijas uzņēmuma digitālo spēju pilnveidošanai, uzņēmums pieņems lēmumu par īstenojamiem pasākumiem un pieteiksies LIAA atbalstam procesu digitalizācijai vai ALTUM aizdevumiem ar kapitāla atlaidi uzņēmumu digitalizācijai.   

LIAA komersantiem pieejams atbalsts jaunu programmatūru un iekārtu ieviešanai uzņēmumos, nodrošinot iekšējo procesu digitalizāciju komercdarbībā un produktivitātes paaugstināšanā. LIAA komersanti varēs saņemt atbalstu administratīvo, personāla vadības, pārdošanas, resursu pārvaldības, datu pārvaldības, transporta un loģistikas, ražošanas un kvalitātes kontroles, operatīvās vadības (biznesa vadība, biznesa analītika, lielo datu analītika u.c.), stratēģiskās vadības procesu un citu ar informācijas un komunikācijas tehnoloģiju produktiem, tehnoloģijām, drošību vai procesiem saistītu uzlabojumu veikšanai. LIAA sniedz atbalstu procesu digitalizācijai, kas tiks izmaksāts gala labuma guvējam: mikro un maziem komersantiem būs pieejams atbalsts līdz 5000 EUR; un MVU, lieliem komersantiem, NVO, valsts kapitālsabiedrībām būs pieejams atbalsts līdz 100 000 EUR. Papildu informācija LIAA platformā biznesa attīstībai. 

Savukārt ALTUM komersanti var saņemt aizdevumu uzņēmumu digitalizācijas, automatizācijas un robotizācijas veicināšanai. Atbalsts komersantiem pieejams aizdevuma veidā ar iespēju dzēst pamatsummu, izpildot digitālās attīstības ceļa kartes nosacījumus. ALTUM aizdevuma minimālais apmērs 100 tūkstoši EUR, maksimālais apmērs – 7 miljoni EUR. Aizdevuma termiņš – līdz 10 gadiem. Kapitāla atlaide aizdevuma pamatsummas dzēšanai būs pieejama līdz 35% apmērā no projekta kopējām izmaksām (ievērojot valsts atbalsta reģionālās intensitātes nosacījumus), bet ne vairāk kā 1 miljons EUR, ja tiks izpildīti ceļa kartē noteiktie priekšnosacījumi. Papildu informācija ALTUM mājaslapā. 

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI