DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
07. jūlijā, 2023
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Valsts pārvalde

Valsts prezidents Egils Levits: nākotnes Latvija kā nacionāla valsts var pastāvēt vienīgi latviešu valodā

Valsts prezidents Egils Levits savas prezidentūras noslēdzošajā darba dienā, 7. jūlijā, apmeklēja Latvijas Nacionālo bibliotēku (LNB), kur 2019. gadā notika arī viņa inaugurācija, un nodeva LNB direktoram Andrim Vilkam vēstījumu nākotnei “Par latviešu valodu”.

“Latvijas Nacionālā bibliotēka ir daudz vairāk nekā bibliotēka. Tā ir latviešu nācijas kodols, jo šeit tiek uzglabātas zināšanas un vērtības, kas veido latviešu nāciju. Latvijas Nacionālā bibliotēka nav tikai ēka. LNB ir priekšstats par to, kas esam mēs, latvieši, un kā mēs redzam pasauli. Šis skatpunkts katrai nācijai ir savs,” atzīmē E. Levits.

Valsts prezidents Egils Levits Latvijas Nacionālajā bibliotēkā sāka savu prezidentūru (inaugurācija) un arī izvēlējies to kā vienu no simboliskām, Latvijai nozīmīgām vietām, ko apmeklēt prezidentūras pēdējā dienā.

Valsts prezidenta Egila Levita vēstījuma teksts

Par latviešu valodu.

Latviešu valoda ir mūsu mātes valoda, mūsu sirds un prāta valoda.

Mēs dzīvojam un domājam latviešu valodā.

Valoda nosaka mūsu patību.

Valoda ietekmē mūsu pasaulskatu.

Vārdu latviešu valodā paaudzēs izauklēja dainas un dziesmas. Drukātais vārds saliedēja latviski runājošo telpu. Latviešu valodas emancipācija 19. gadsimtā radīja nacionālo kultūru. Latviski tika formulēta latviešu intereses pārstāvošā politiskā doma.

Latviski runātais un drukātais vārds vienoja mūs nācijā un valstī. Latvijas valsts robežas tika nospraustas, aptverot latviski runājošos novadus. Latvijas valsts tika dibināta, lai būtu mājvieta latviešu tautai un latviešu valodai.

Mūsu demokrātija 21. gadsimtā pastāv latviešu valodā.

Latviešu valoda ir visai sabiedrībai kopējā valsts valoda. Demokrātiskās līdzdalības valoda.

Valoda ir mūsu sarunāšanās un jaunrades, ideju lauks. Latviešu valodā mēs izsakām un aprakstām īstenību. Mēs pastāvīgi modernizējam latviešu valodu kā kultūras, izglītības un zinātnes valodu, kā digitālās pasaules pilntiesīgu daļu.

Satversme mums uzliek par pienākumu gādāt, lai latviešu valoda pastāv cauri gadsimtiem. Pienākumu gan šodienas, gan nākotnes paaudzēm. Tā ir un paliek katra latvieša, Latvijas pilsoņa atbildība.

Nākotnes Latvija kā nacionāla valsts var pastāvēt vienīgi latviešu valodā. Latviešu valoda iemieso mūsu valstsgribu, mūsu valstiskuma varu.

Nākotnes Latvija pastāvēs kā latviska Latvija.

Šis mērķis ir mūžīgs un negrozāms.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI