DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
06. jūlijā, 2023
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Tieslietas

Paziņoti valsts vienotā jurista profesionālās kvalifikācijas eksāmena rezultāti

Kā liecina Valsts vienotā jurista profesionālās kvalifikācijas eksāmena sekretariāta dati, piekto valsts vienoto jurista profesionālās kvalifikācijas eksāmenu vasaras sesijā sekmīgi nokārtoja kopumā 57 studenti jeb 31% studentu no visiem 188 eksāmena kārtotājiem. Sekmīgu vērtējumu eksāmenā saņēmuši studenti no Latvijas Universitātes, Rīgas Stradiņa universitātes, Biznesa augstskolas “Turība” un Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas.

Tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere: “Sveicu studentus, kuri sekmīgi nokārtojuši eksāmenu! Jurista profesionālās kvalifikācijas ieguvējiem novēlu turēt augstu profesionalitātes latiņu un stiprināt tiesiskumu gan nacionālā, gan starptautiskā līmenī. Vienlaikus valsts vienotā jurista eksāmena rezultāti parāda to, ka jāturpina stiprināt juridiskās izglītības kvalitāti Latvijā. Eksāmena rezultāti vienlaikus ir arī mācībstunda augstskolām, norādot, ka nepieciešams izvērtēt piedāvātā izglītības satura un kvalitātes atbilstību augsti kvalificēta jurista nepieciešamajām kompetencēm un zināšanām.”

Kopumā eksāmenā tika pārbaudītas zināšanas piecās jomās: konstitucionālās tiesības, administratīvās tiesības un administratīvā procesa tiesības; starptautiskās un Eiropas Savienības tiesības; tiesību teorija, tiesību filozofija un Latvijas tiesību vēsture; krimināltiesības un kriminālprocesa tiesības; civiltiesības, civilprocesa tiesības un komerctiesības.

Valsts vienotā jurista profesionālās kvalifikācijas eksāmena sekretariāta apkopotā informācija liecina, ka 44 studenti nav nokārtojuši eksāmenu vienā jomā, savukārt divās jomās eksāmenu nav nokārtojuši 30 studenti. Šiem studentiem nākamajā semestrī būs tiesības kārtot eksāmenu tikai tajās jomās, kurās iegūts nesekmīgs vērtējums. Norādāms, ka 57 studentiem eksāmens būs jāpārkārto pilnībā.

Valsts vienotā jurista profesionālās kvalifikācijas eksāmena komisijas priekšsēdētāja, Eiropas Savienības Tiesas ģenerāladvokāte Laila Medina: “Valsts vienotais jurista eksāmens ir nopietns izaicinājums jurista profesionālās kvalifikācijas iegūšanai. Lai sasniegtu cerēto, tam ir rūpīgi jāgatavojas, sākot ar pirmo dienu augstskolā, jo prasme mācīties un spēja argumentēti izteikt izzināto ir jurista profesijas esence. Eksāmena komisijas vārdā apsveicu visus jaunos juristus, kas drīzumā pievienosies Latvijas juristu saimei!”

Izvērtējot eksāmena rezultātus, var secināt, ka šī gada vasaras sesijas eksāmenā studenti veiksmīgāki bijuši tiesību teorijas, tiesību filozofijas un Latvijas tiesību vēstures jomā – šajā jomā sekmīgu vērtējumu guvuši 73% no studentiem, kuri kārtoja šo jomu, savukārt sarežģītāk studējošajiem veicās starptautisko un Eiropas Savienības tiesību jomā – kopumā 40% no studējošajiem, kuri kārtoja šo jomu, saņēmuši tajā sekmīgu vērtējumu.

Studējošie, kuri nav apmierināti ar eksāmena rezultātu, var to apstrīdēt mēneša laikā no eksāmena rezultātu paziņošanas dienas. Vienlaikus Valsts vienotā jurista profesionālās kvalifikācijas eksāmena sekretariāts norāda, ka šajā eksāmenā trīs studējošajiem vērtējumi vēl nav apstiprināti, jo komisija vērtē iespējamo akadēmiskā godīguma principa pārkāpumu.

Nākamais kvalifikācijas eksāmens norisināsies 2024. gada ziemas sesijā.

Papildu informācija:

Valsts vienotā jurista profesionālās kvalifikācijas eksāmena ieviešanas mērķis ir ilgtermiņā paaugstināt juridiskās izglītības kvalitāti Latvijā. Pirmo reizi Latvijā tiesību zinātnes studenti kārtoja vienoto jurista profesionālās kvalifikācijas eksāmenu 2021. gada jūnijā. Kopš jurista profesionālās kvalifikācijas eksāmena ieviešanas eksāmenu kārtoja 424 studējošie, no tiem sekmīgu vērtējumu ir ieguvuši 218 jeb 51.4 %, to skaitā 108 studējošie eksāmenu nokārtoja ar pirmo mēģinājumu un 110 – ar atkārtotu.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI