DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
22. jūnijā, 2023
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Valsts pārvalde

MK Digitālā komiteja atbalsta valsts datu apstrādes mākoņa virzību saskaņošanai valdībā

Ministru kabinetā notika Digitālās pārveides un pārvaldes modernizācijas tematiskās komitejas piektā sēde, ko vada vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Māris Sprindžuks. Komitejā nozares ministri un ministriju pārstāvji skatīja jautājumus saistībā ar Latvijas valsts pārvaldes mākoņdatošanas centralizētu infrastruktūru.

Ministrs Māris Sprindžuks: “Šobrīd informācijas un komunikācijas tehnoloģiju infrastruktūra valsts pārvaldē ir sadrumstalota un patērē katrai iestādei ievērojamus resursus. Manuprāt, ir būtiski virzīt ieceri, veidot specializētus kompetenču centrus.” 

Latvijas Digitālās transformācijas pamatnostādnes 2021.-2027.gadam definē vīziju par valsts pārvaldes rīcībā esošās skaitļošanas infrastruktūras koplietošanu, izmantojot mākoņdatošanas pakalpojumu pieeju. Šos pakalpojumus attīstīs  četri informācijas un komunikācijas tehnoloģiju (IKT) koplietošanas pakalpojumu sniedzēji , kuri, izmantojot skaitļošanas infrastruktūras pārvaldības automatizācijas risinājumus, attīstīs savstarpēji sadarbspējīgus un savstarpēji aizstājamus pakalpojumus. Tādējādi tiks attīstīts valsts datu apstrādes mākonis, kura tālākā attīstība paredz mijiedarbību arī ar vietējiem un ārvalstu komerciāliem mākoņdatošanas pakalpojumu sniedzējiem.

Valsts datu apstrādes mākoņa attīstības mērķis ir valsts datu apstrādes darbību koncentrēšana perspektīvākajos no valsts pārvaldes rīcībā jau esošajiem datu centriem un to maksimāli efektīva izmantošana valsts pārvaldes iekšējām vajadzībām, ko varēs nodrošināt, attīstot šo datu centru skaitļošanas infrastruktūru atbilstoši mākoņdatošanas pakalpojumu principiem – t.i. pēc iespējas automatizējot skaitļošanas infrastruktūras pārvaldības darbības. 

Skaitļošanas infrastruktūras un šīs jomas kompetenču konsolidācija nodrošinās  drošu, ilgtspējīgu un savstarpēji sadarbspējīgu skaitļošanas infrastruktūras pakalpojumu pieejamību valsts pārvaldes institūcijām, atbrīvojot tās no nepieciešamības patstāvīgi attīstīt savu skaitļošanas infrastruktūru. Savukārt, mākoņdatošanas pakalpojumu pieejamība valsts pārvaldes iekšējā - drošā vidē radīs papildu motivāciju valsts institūcijām straujāk modernizēt savu informācijas sistēmu tehnisko arhitektūru, lai varētu efektīvi izmantot jaunās valsts pārvaldes koplietošanas mākoņdatošanas pakalpojumu iespējas un līdz ar to radītu priekšnoteikumus arī plašākai  komerciālo mākoņdatošanas pakalpojumu izmantošanu.   

Valsts datu apstrādes mākoņa attīstības plāns, kura pirmo kārta tiks īstenota ar Eiropas Savienības Atveseļošanās fonda četriem projektiem, nodrošinās valsts pārvaldes IKT resursu un kompetenču konsolidācijas politikas īstenošanu datu centru un skaitļošanas infrastruktūras jomā. Pretēji tradicionālajai pieejai, ka skaitļošanas infrastruktūras nodrošinājuma investīcijas ir fragmentētas – sadalītas pa informācijas sistēmu projektiem, Atveseļošanās fonda ietvaros tās ir koncentrētas vienā investīcijā, kuras četri savstarpēji koordinēti projekti attīstīs mākoņdatošanas pakalpojumus visu valsts pārvaldes institūciju, t.sk. Atveseļošanās fonda projektu īstenotāju vajadzībām. 

Izmaiņas ilgtermiņā radīs iespēju iestādēm patstāvīgi vai ar kompetenču centru palīdzību izmantot automatizētus mākoņdatošanas pašapkalpošanās pakalpojumus drošā un sadarbspējīgā vidē. Tādējādi tiks veicināta datu centru pakalpojumu un koplietošanas pakalpojumu izmantošana valsts pārvaldē, radot vidusceļu starp kiberdrošības risku mazināšanu un jaunāko tehnoloģiju efektīvu izmantošanu.  

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI