DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
22. jūnijā, 2023
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Valsts pārvalde

Ar grozījumiem likumā veicinās “Rail Baltica” projekta īstenošanu

Lai veicinātu “Rail Baltica” projekta īstenošanas procesu, Saeima ceturtdien, 22.jūnijā, otrajā – galīgajā – lasījumā atbalstīja par steidzamiem atzītos likuma grozījumus

Pašreiz būvdarbu uzsākšanu posmos, kur būvprojektēšana ir pabeigta, kavē ilgais zemes atsavināšanas process, īpaši gadījumos, ja nav iespējams panākt vienošanos par labprātīgu zemes atsavināšanu. Atsevišķos gadījumos zemju īpašnieki liedz piekļuvi zemes vienībām, un nav iespējams veikt priekšizpētes darbus, par likumprojekta virzību Saeimā atbildīgas Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēdē iepriekš pauda likumprojekta autori Satiksmes ministrijā. 

Grozījumi paredz par labu valstij nodibināt servitūtu uz citām personām piederošo nekustamo īpašumu, ja tas atrodas “Rail Baltica” projekta īstenošanas teritorijā un ir nepieciešams priekšizpētes darbu, būvdarbiem nepieciešamo sagatavošanās darbu un būvdarbu veikšanai. 

Par servitūta nodibināšanu īpašuma īpašnieku vai tiesisko valdītāju informēs, publicējot paziņojumu oficiālajā izdevumā “Latvijas Vēstnesis”, kā arī nosūtot rakstveida paziņojumu. Servitūtu paredzēts nodibināt līdz brīdim, kad īpašums vairāk nav nepieciešams priekšizpētes darbu veikšanai vai tiek atsavināts. 

Grozījumi noteic, ka Satiksmes ministrijai vai tās pilnvarotai personai ir tiesības bez saskaņošanas ar zemes īpašnieku vai tiesisko valdītāju veikt priekšizpētes darbus, ja nav panākta labprātīga vienošanās, komisijas sēdē iepriekš skaidroja Satiksmes ministrijas pārstāvji. Pēc darbu veikšanas ministrijas pilnvarotā persona nodrošinās nekustamā īpašuma sakārtošanu, atjaunojot attiecīgās zemes vienības iepriekšējo stāvokli. 

Būvdarbiem nepieciešamos sagatavošanās darbus un būvdarbus sabiedrības vajadzībām atsavināmajā nekustamajā īpašumā varēs veikt pēc tam, kad būs pieņemts lēmums par atlīdzības apmēru un paziņots par servitūta nodibināšanu. Līdz nekustamā īpašuma reģistrēšanai zemesgrāmatā uz valsts vārda nekustamā īpašuma īpašniekam vai tiesiskajam valdītājam maksās atlīdzību sertificēta nekustamo īpašumu vērtētāja noteiktajā apmērā, paredzēts likumā. 

Likums noteic, ka “Rail Baltica” projekta īstenošanas teritorija ir attēlota Teritorijas attīstības plānošanas informācijas sistēmā tīmekļvietnē. 

Likuma grozījumi stāsies spēkā nākamajā dienā pēc izsludināšanas.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI